В обхід ТЦК. Влада змінює порядок мобілізації та бронювання

2 Жовтня 2024, 13:08

Уряд вирішив відрегулювати мобілізаційні процеси в країні та дозволив військовим частинам напряму мобілізувати добровольців. Відповідну постанову, яку розробило Міністерство оборони, ухвалив Кабінет Міністрів. Чи є такий крок фактичним визнанням нездатності ТЦК адекватно виконувати покладені на них функції, питання риторичне. Втім, навіть правильне запізніле рішення є кращим, ніж ніяке.

Відтепер військовозобов’язані та резервісти-добровольці можуть обрати військову частину для служби без звернення до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Командири військових частин отримують повноваження безпосередньо:

  • видавати направлення на військово-лікарську комісію для визначення придатності до служби;
  • ⁠комплектувати бойові частини добровольцями, які бажають служити за призовом під час мобілізації.

«Ми максимально ефективно використовуємо мотивацію українців захищати свою державу від російської збройної агресії, — прокоментував це рішення міністр оборони України Рустем Умєров. – Даючи можливість потрапити на військову службу саме в той підрозділ, який обрали. Бригади отримали інструменти, про які вже давно просили, – проводити якісний рекрутинг, результатом якого є адресний призов добровольців. Ця постанова є інструментом, що дозволяє суттєво зменшити час рекрутингу й гарантує, що кожен та кожна зможе долучитися туди, де його чи її бажання та вміння збігаються з потребами оборони».

А проте, на жаль, і тут не все однозначно. Перелік військових частин, командири яких зможуть здійснювати призов добровольців, визначатиме Генеральний Штаб Збройних сил України, тож зовсім уникнути кабінетного регулювання не вдасться. Якщо потрібно буде виконати план і наповнити відповідні потрібні бригади людьми, як це робили ТЦК через «насильний розподіл», то тепер це будуть організовувати через перелік пріоритетних військових частин. Навіщо робити подібні перешкоди — неясно. А втім, зміни однозначно позитивні, й суспільство на таке справді давно чекало.

Також Кабінет міністрів своєю постановою вніс зміни до Порядку бронювання військовозобов’язаних під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Дія». Згідно з документом, у списки на бронювання можуть «включаються військовозобов’язані, які взяті на персональний військовий облік у відповідному державному органі, підприємстві, установі».

Крім того, уряд уточнив вимоги до інформації, яка має міститися у списках на бронювання, доповнивши перелік такими даними:

  • реквізити військово-облікового документа (у паперовій або електронній формі);
  • військово-облікова спеціальність;
  • дата уточнення військово-облікових даних.

Згідно з постановою, у разі позитивного результату перевірки, проведеної засобами Реєстру військовозобов’язаних переведення військовозобов’язаного на спеціальний військовий облік на строк дії відстрочки здійснюється автоматично у разі, коли військовозобов’язаний:

  • перебуває на військовому обліку та має військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі);
  • уточнив дані щодо перебування на військовому обліку;
  • не перебуває у розшуку.