«В обійми Ірану або до розбудови держави з опором на власні збройні сили». Про що писали арабські ЗМІ після замаху на прем’єр-міністра Іраку

Світ
12 Листопада 2021, 14:42

7 листопада стало відомо про атаку на резиденцію прем’єр-міністра Іраку Мустафи аль-Казимі з використанням безпілотника. Це відбулося на тлі кризи, яка розгорнулася в Іраку протягом останніх кількох тижнів. Вона пов’язана з діями проіранських сил в країні, які зазнали поразки на жовтневих парламентських виборах. Офіційно замовник замаху на аль-Казимі лишається невідомим, але гострота протистояння між двома таборами після цього лише посилилася.

Туніське видання аль-Шурук наголошує на ролі США у нинішній кризі. У публікації йдеться, що у Вашингтоні готові шукати й карати винних. Також цитують слова вцілілого аль-Казимі: “Боягузливі ракети та боягузливі безпілотники не побудують нам Батьківщину й не збудують нам майбутнього”. Він закликає своїх противників до тихого й конструктивного діалогу.

Читайте також: Влітку Алжир та Марокко розірвали дипвідносини. Відтоді стало ще гірше: конфлікт на кордоні та повноцінна енергетична війна

Еміратське агентство аль-Арабія, у свою чергу, прямо нагадує про значний вплив Ірану на Іракську політику. Там згадують про візит командуючого корпусом аль-Кудс (іранський військовий підрозділ спецпризначення. Складова Корпусу вартових ісламської революції – Ред.) Ісмаїла Каані в Ірак, який стався одразу після замаху на прем’єр-міністра. Агентство вкладає у вуста Каані слова: “Зрозумів чи ні аль-Казимі повідомлення, передане замахом?”. При цьому агентство вважає що порятунок аль-Казимі – це все ж заслуга спецлужб Іраку, які збили два з трьох атакуючих безпілотників, а не воля самих терористів, які ставили за мету лише залякування політика. Така думка доволі поширена. Крім того, аль-Арабія висловлює думку, що союз аль-Казимі та Муктади ас-Садра (голова незалежного від Ірану шиїтського блоку в Іраку – Ред.) – це єдине, що може врятувати іракську державність перед іранською загрозою. Не приховуючи своєї антиіранської позиції, кореспондент повідомляє, що Ірак буквально має лише два шляхи: в обійми Ірану або до розбудови держави з опором на власні збройні сили, а не шиїтські ополчення. І іракський народ на виборах висловив свою волю, віддавши перевагу націоналістам. Також повідомляється, що Іран прямо тисне на Ірак, адже планує використати цю карту на майбутніх переговорах зі США, де йтиметься про перспективи зняття санкцій з Тегерану.

Також численні арабські ЗМІ, у тому числі ліванський телеканал аль-Джадід процитували Саудівське новинне агентство з повідомленням: “Спадковий принц Саудівської Аравії Мухаммед Бін Салман по телефону поцікавився здоров’ям аль-Казимі, підтверджуючи, що королівство на боці Іраку”. Саудівська газета аль-Хадас при цьому передає, що спадковий принц палко засудив замах, назвавши його “боягузливим терористичним актом, спрямованим проти всієї іракської держави”. Також газета, посилаючись на аль-Арабію стверджує, що за замахом стояли проіранські бойовики, які мали на меті дестабілізацію ситуації в державі.

Читайте також: Дещо про інтереси США та Китаю, ані слова про Росію. Як арабські ЗМІ аналізуюють переворот у Судані

Катарський медіахолдинг аль-Джазіра публікує думку, що замах на аль-Казимі може стати приводом для США зберегти військову присутність в країні. Нагадаємо, що за договором з іракським урядом, Вашингтон зобов’язався вивести решту бойових підрозділів з Іраку до Нового року. Зберегти можливо тільки ті частини збройних сил США, які виступатимуть інструкторами для іракської армії. Агентство передає слова Девіда Буллока, колишнього чиновника держсекратаріату США, який вважає, що “вибори в Іраку й замах на аль-Казимі, що послідував за ними, полегшать Штатам завдання збереження небойових військових сил і зроблять це ще більш необхідним”. Спільним для всього іракського істеблішменту є страх нового піднесення ІДІЛ, що стало б повтором 2011 року, коли американці вперше покинули Ірак з часів інтервенції. Підкреслюється, що після недавніх подій навіть Муктада ас-Садр, відомий своїм антиамериканізмом, визнав необхідність збереження обмеженого контингенту США в країні.

Аналітик йорданської газети ад-Дустур підкреслює ключовий, на його думку, момент. Шиїти в обличчі партій Муктади ас-Садра та Нурі-аль Малікі будуть впродовж наступних п’яти років украй впливовими силами в країні, але характер цих двох політичних сил лише додає оптимізму в баченні іракського майбутнього. Попри те, що аль-Малікі є союзником Ірану, відверті васали Ісламської республіки, такі як організації Бадр та Хезболла, зазнали нищівної поразки. Тому автор вважає вибори у цілому успішними для Іраку й різко критикує політику Ірану. На думку дописувача, той своїм агресивним тиском і вимогами лише стовідсоткової лояльності від політичних сил, відштовхує потенційних адвокатів тісніших ірано-іракських зв’язків.