Українські школярі заробили три золота, два срібла і одну бронзу. Змагалися вони зі 107 командами з різних куточків світу, наші юні математики поступилися тільки представникам Китаю, Росії, Корєї, США та Канади.
Але переможці та їхні наставники залишилися поза увагою держави. Про це на своїй сторінці у фейсбуці написала громадська діячка, колишня заступниця міністра освіти Інна Совсун. Вона зазначила, що цьогоріч Україна відмінно виступила на міжнародних шкільних олімпіадах. “Команди з математики, фізики, інформатики та лінгвістики везуть додому золото, срібло та бронзу. Впевнена, що й команда з хімії, яка виступатиме наступного тижня, також привезе винагороди”.
Але при тому переможці позбавлені будь-яких заохочень, бо держава не відреагувала належним чином на форс-мажорні обставини через пандемію та карантин. “Призери міжнародних олімпіад не отримають від української держави обіцяних винагород по 100 тис. грн кожному та кожній. І все через те, що Міносвіти вирішило не проводити олімпіади в умовах карантину і не формувало міжнародні команди на олімпіади світового рівня. Команди-переможці самоорганізувалися і змогли взяти участь в міжнародних олімпіадах без “благословення” міністерства. А значить – жодних премій і жодних пільг при вступі в університет”, – констатує Совсун.
Читайте також: Юрій Макаров: "Погана освіта представників еліт – це вирок для нашої країни"
Про те, що освітня система не може вічно триматися виключно на ентузіазмі та держава має дбати про заохочення, зокрема й матеріальне, розповів Тижню й керівник команди математиків на міжнародній олімпіаді, доктор фізико-математичних наук, заслужений працівник освіти України Богдан Рубльов.
“Маємо навчитися відзначати, в тому разі, і матеріально, кращих, але не тільки за результатами ЗНО, а за іншими чинниками. Олімпіади в тому разі, але не лише. Викладати предмети треба фахово, для цього треба заохочувати кращих вчителів, щоб вони більше думали саме про це, а не про “хліб насущний” та шукали будь-який привід для репетиторства”, – пояснив свою позицію професор.
На ситуацію, яка отримала чималий розголос у суспільстві, нарешті звернули увагу в Міністерстві освіти і науки. Однак вже тоді, коли вступний процес вийшов на останній етап, і більшість талановитих переможців так і не змогли скористуватися законними пільгами при вступі. Навіть якщо й без цього заохочення вони вступили до тих вишів, до яких планували, ситуація, що сталася, має наочне анти мотиваційне забарвлення.
Натомість Міністерство пообіцяло підготувати зміни, які дозволять хоча б призначити премії, а не “зекономити”, посилаючись на карантин. “З метою відзначення цьогорічних переможців міжнародних учнівських олімпіад МОН готує зміни до постанови Уряду, що визначає порядок призначення та виплати премій Президента України для переможців всеукраїнських і міжнародних учнівських олімпіад з навчальних предметів", – повідомив міністр Сергій Шкарлет, пояснивши, що цьогоріч через пандемію коронавірусу Україна офіційно не формувала команди на міжнародні учнівські олімпіади у зв'язку з тим, що не відбувалися всеукраїнські етапи олімпіад. Але за ініціативою деяких викладачів були сформовані команди учнів, які брали участь у міжнародних олімпіадах і здобули призові місця.