В кінотеатрах покажуть фільм «Іван і Марта» про подружжя шістдесятників Дзюбів

30 Жовтня 2023, 15:09

Іван Дзюба, який народився в Донецькій області в місті Миколаївка (нині тимчасово окупована росіянами), усе своє життя присвятив відродженню української культури та самобутності й рішуче виступав проти русифікації. Пережити репресії та не втратити віри Дзюбі допомагала Марта, його надійна опора й кохання усього життя. Саме вона і розповідає історію їхнього знайомства та любові, пронесеної крізь багато десятиліть.

В документальній стрічці йдеться і про програмний текст Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», який став маніфестом дисидентського руху і за який він потрапив до в’язниці. Іван Дзюба був одним з ініціаторів знаменитої акції протесту проти масових арештів українських інтелектуалів на прем’єрі «Тіней забутих предків» Сергія Параджанова разом із Василем Стусом і В’ячеславом Чорноволом.

Фільм Сергія Буковського проливає світло на те, як формувалось коло талановитих однодумців-інтелектуалів, чим жили українські шістдесятники між Києвом і Львовом і як вони обрали шлях опору режиму, за який багатьом довелось заплатити дорогу ціну. Крім того, Марта Дзюба розповідає щемку історію того, як її матір відправляли на поселення в Сибір.

«Нам пощастило – майже весь час роботи над фільмом (2018-2022 рр.) наш герой був з нами. У липні 2021 року ми встигли зняти його ювілей — 90-річчя. Нині відеоплівка випромінює додаткові сенси — і життя Івана Михайловича, і нашого ставлення до матеріалу», — зазначає Сергій Буковський.

Музику для «Івана і Марти» створив славетний італійський композитор Сандро ді Стефано, представник «нової європейської школи кіномузики», на чиєму рахунку понад 50 світових нагород. Він створив музику до фільму безплатно, висловлюючи підтримку Україні у боротьбі за свободу.

Сергій Буковський — відомий український режисер-документаліст, лауреат Шевченківської премії. Серед найвідоміших його стрічок — «В. Сильвестров» про композитора Валентина Сильвестрова, «Головна роль» про кіноакторку Ніну Антонову, та «Живі» про українців, які пережили Голодомор 1932-1933 років.