В Європі остерігаються чергової газової кризи – Bloomberg

7 Лютого 2015, 18:02

До закінчення терміну дії угоди про постачання Росією газу до України залишилося менше, ніж два місяці, і аналітики попереджають, що Європі загрожує критичне скорочення запасів «блакитного палива». Про це пишуть міжнародні ЗМІ з посиланням на експертів європейських енергетичних компаній.

«Залишилося мало шансів на те, що нові домовленості будуть укладені до 31 березня (термін завершення угод між Україною та РФ щодо постачання газу – ред), і Росія заявляє, що повернеться до передбачених попередніми контрактами суперечливих цін, які міжнародний арбітраж зможе розглянути не раніше 2016 року. Якщо поставки припинять, то запаси України скоротяться до мінімуму до початку жовтня», –  заявив експерт компанії Eclipse Energy Group у Норвегії.

Разом з тим в британській компанії Energy Aspects Ltd., розташованій у Лондоні, зазначають, що в таких умовах Україна, вочевидь, використовуватиме запаси російського газу, який ЄС зберігає для наступної зими. Саме через це Євросоюзу вигідно посприяти досягненню нових домовленостей з РФ, звідки від отримує третину палива, 40% якого проходить транзитом через Україну .

Якщо ж сторони не зможуть домовитися, наступної зими (2015-2016 років – ред.) ризики для ЄС будуть набагато вищими, ніж цього року, коли європейські газосховища були наповненими, а зима теплішою, ніж зазвичай.

За даними групи Gas Infrastructure Europe, станом на 1 лютого газосховища України були заповнені на 29% – в них залишалося 9,25 млрд кубометрів газу.

«Якщо запаси і надалі використовуватимуть, не поповнюючи, до кінця березня в ПСГ може залишитися  лише 3 млрд кубометрів», – прогнозує Тревор Сікорський з Energy Aspects, додавши, що за даними Нафтогазу, з 2005 року залишки в цей період в середньому становили  9,9 млрд кубометрів.

Якщо в ПСГ України надходитиме газ лише з ЄС і власного виробництва, то у жовтні запаси становитимуть 10 млрд кубометрів. Для порівняння – в жовтні 2014 року вони становили 16,6 млрд, а за останні 10 років середній запас на цей період сягав 23,1 млрд.

Нагадаємо, Україна відновила імпорт російського газу в грудні, після шестимісячної перерви. За посередництва ЄС було досягнуто нових домовленостей з російським Газпромом щодо постачання «блакитного палива» за зниженими цінами до 31 березня 2015 року. Крім того, міжнародний арбітраж у Стокгольмі повинен розглянути справу щодо вмотивованості цін при постачанні російського газу до України. Слухання розпочнуться не раніше лютого 2016 року.