В Дії з’явилась можливість оформити “статус ВПО”. Експертка пояснила, чому таке формулювання недоречне та чому сервіс потребує серйозних доопрацювань

25 Квітня 2022, 14:12

8 лютого Мінцифри анонсували нову послугу – продовження або припинення грошової допомоги онлайн для ВПО. Подати заявку, як зазначалось, можна було у кілька кліків.

Вже з початку повномасштабного вторгнення, коли пояснення щодо отримання грошової допомоги та довідки ВПО стали актуальними для великої кількості українців, в Мінцифри повідомили й те, що скоро з'явиться можливість оформити відповідний документ без відвідування ЦНАПу чи Собесу, а так само – у кілька кліків. 19 квітня в міністерстві заявили, що відкрили таку послугу.

Однак зараз у додатку вона сформульована як "отримати статус ВПО", що є не зовсім коректно. Крім того, анонсована "довідка у кілька кліків" не вирішує того кола проблем, які могла б, якби Мінцифри спростили деякі умови взяття на облік винушено евакуйованих українців.

"Внутрішнє переміщення це факт, який відбувається з людиною. ВПО – це особа, яка вимушена виїхати з території, на якій ведуться бойові дії чи є повсюдні прояви насильства, є техногенні чи інші катаклізми. Це факт, який засвідчує довідка про взяття на облік ВПО. Але такі особи – це не статус і не стан людини на все життя, а той факт, який відбувся і держава має, обліковуючи ВПО, надавати їм відповідну допомогу до того моменту, поки людина або не повертається, або не інтегрується в  приймаючій громаді. В обох випадках вона має припинити бути ВПО", – коментує новий сервіс Тижню адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

Читайте також: Як Україні отримати допомогу для відновлення після війни

Фахівчиня зазначає, що ВПО не є статусом, до того ж, про це нема жодного слова в законодавстві: "Це вже якась пострадянська штука в українському суспільстві, що ми все ще підтверджуючу довідку називаємо статусом. Для ВПО це не так. Чому Мінцифри використало це для оформлення довідки ВПО незрозуміло. Це доцільно просто замінити на довідку ВПО і це безболісна заміна. Дуже важливо не закріплювати на все життя за людиною ярлик ВПО. Він не має передаватись у спадок. Це стан, який людина пережила і з якого вона має вийти рано чи пізно".

Правниця наполягала на відмові від такого віктимізуючого формулювання, за її словами, ще коли кількість таких людей обчислювалась більш як мільйоном українців. Зараз ця цифра зросла до близько 7 мільйонів.

Крім цього, фахівчиня зазначає й про інші проблеми, які Мінцифрі варто вирішувати.

З-поміж них – довідку ВПО не можна переоформити, якщо вона вже була у людини до 24 лютого. Якщо особа вже мала довідку і зазнала внутрішнього переміщення повторно, то не може в Дії нічого оформити – це працює тільки для нових переселенців. 

Також не можна оформлювати допомогу для ВПО в Дії, якщо отримана довідка в ЦНАПі чи Собесі. Це можна зробили лише одноразово і "повним комплектом".

Відповідно до законодавства, якщо людина перемістилась в межах одного населеного пункту (умовно, в Харкові є відносно спокійні райони чи окраїни, в той час як інші масиви активно бомблять), людина є переселенцем. Проте в Дії – ні. Довідку тоді отримати не вийде.

Переселенців необхідно обліковувати, зокрема, й для приймаючих громад, аби правильно розрахувати та розподілити ресурси й щоб не було дефіциту чи проблем зі школами, лікарнями тощо. Ці речі повинні розраховуватись відносно до реальної кількості людей, що проживає в населеному пункті, а не умовно за прописками, відзначила правниця. Для того, щоб це безперешкодно відбувалось, потрібно створити відповідні умови.

"Нам повідомляють, що в деяких населених пунктах у квітні можна було стати в чергу в ЦНАП тільки на середину травня, – каже Альона Луньова, – Ми всі так очікували Дію, тому що додаток мав зняти напругу зі ЦНАПів". Втім, у Дії не можна отримати довідку переселенця, якщо в тебе немає хоча б одного біометричного документу – закордонного паспорту або зміненого на ID-карту паспорту України.

Читайте також: Наївність чи корупція?

Це значно зменшує список категорій людей, які могли б безперешкодного отримати довідку внутрішньо переміщеної особи, зазначила у коментарі Луньова:

"Мінцифри має оперативно змінити та удосконалити Дію і надати доступ для отримання довідки для якомога ширшого кола людей без необхідності фізичного відвідування ЦНАПів".

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров 19 квітня, анонсуючи нову послугу, зазначив, що операція в застосунку стосується тільки тих людей, які зараз перебувають в Україні та тих, хто досі не мав статусу ВПО. Міністр написав, що "трохи згодом" можливість податися на допомогу зʼявиться для всіх переселенців.