Графіка: "Курсова гойдалка"
Попри те що влітку гривня зазвичай ревальвує, адже у розпал сезону відпусток українці витрачають доларові заощадження, курсовий прогноз Тижня від 26 червня виправдався: на початок вересня на готівковому ринку нацвалюта девальвувала до 8,65 UAH/USD. Хоча ще на початку серпня перший заступник голови НБУ Анатолій Шаповалов запевняв, що «економічні причини для дестабілізації обмінного курсу гривні відсутні», наприкінці місяця регулятор був змушений встановити офіційний курс на рекордно низькому рівні – 7,99 UAH/USD. Економіст компанії Astrum Investment Management Олексій Блінов вважає, що Нацбанк відкоригував офіційний курс із запізненням. «На міжбанку та готівковому ринку гривня девальвує вже протягом двох місяців, натомість регулятор на це ніяк не реагував. Тільки у другій половині серпня в НБУ усвідомили, що ринковий курс гривні найближчим часом не підвищуватиметься, і вирішили змінити офіційний».
Коріння девальвації
На думку більшості опитаних експертів, головна причина девальвації національної валюти – ажіотажний попит на долари на готівковому ринку внаслідок очікування їх подорожчання у другому півріччі й традиційні спекуляції на міжбанківському ринку. За даними НБУ, в липні українці придбали $2,5 млрд – на $1,1 млрд більше, ніж продали. «Послаблення гривні, що почалося в липні, спричинило лавиноподібний попит на валюту в обмінниках протягом серпня», – стверджує начальник відділу фінансових ринків АБ «ІНГ Банк Україна» Олександр Печерицин. Щоб бодай частково задовольнити попит на долари, наприкінці серпня НБУ вдався до валютних інтервенцій, продаючи валюту за курсом 8 UAH/USD комерційним банкам, які протягом п’яти робочих днів мали її перепродати не дорожче ніж 8,16 UAH/USD.
На готівковому валютному ринку склалася досить незвичайна ситуація: деякі банки (Ощадбанк, ПриватБанк, Український професійний банк, АКБ «Форум» тощо) продавали долари населенню за пільговим курсом, в той час як деякі фінустанови купували валюту за середньою ціною 8,4 UAH/USD. Такі дії регулятора дали змогу заробити на перепродажу доларів тим, хто оперативно зорієнтувався в ситуації і встиг купити валюту задешево (з метою обмеження спекуляцій Нацбанк заборонив продавати за пільговим курсом більше ніж $980 в одні руки). Проте серпневі інтервенції НБУ ($145 млн) не погасили ажіотажного попиту на долари. Керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB Микола Івченко звернув увагу, що в травні співвідношення обсягів торгівлі валютою на готівковому ринку та на міжбанку становило 0,22, у червні – 0,26, липні – 0,32, а в серпні ще більше.
Не сприяє зміцненню гривні й бюджетна політика уряду: за даними Секретаріату президента, з початку року НБУ витратив 36 млрд грн на викуп облігацій внутрішньої державної позики, емітованих урядом. Залишається від’ємним сальдо поточного рахунка платіжного балансу – мінус $355 млн у липні, що свідчить про зменшення обсягів надходження іноземної валюти в Україну і створює додатковий тиск на курс гривні. Олексій Блінов стверджує, що навіть за сприятливої кон’юнктури восени-взимку експортна валютна виручка не перевищуватиме вартості імпорту, зокрема внаслідок збільшення обсягів споживання газу (за підсумками І півріччя 2009-го дефіцит торговельного балансу становив $2,44 млрд, дані Держкомстату).
Ще один девальваційний чинник – необхідність погашення корпоративних боргів (пік виплат, за оцінками експертів, припадає на жовтень–листопад) за недоступності зовнішніх ринків капіталу. За даними НБУ, наприкінці І кварталу 2009 року валовий зовнішній борг (держави та українських компаній) становив $99,2 млрд, з яких $11 млрд мають погасити в ІІ півріччі 2009-го (найбільші боржники – Нафтогаз, Київстар та Укрексімбанк). Також скорочуються іноземні інвестиції у вітчизняну економіку, а отже, зменшується і приплив валюти в країну. У І півріччі 2009-го обсяги чистих прямих іноземних інвестицій скоротилися на 63% порівняно з аналогічним періодом 2008-го.
Економіст інвестиційної компанії «Тройка Діалог Україна» Ірина Піонтковська зауважує, що поступовому знеціненню гривні сприяє її надмірна ліквідність у банківській системі. По суті, гра на курсових коливаннях – чи не єдине джерело доходу українських фінустанов в умовах кризи. За оцінками регулятора, лише в липні комерційні банки заробили 40 млн грн, купуючи долари на міжбанку за ціною 7,75 UAH/USD і продаючи в обмінних пунктах за курсом 8,2 UAH/USD. Щоб утримати курс гривні у вересні, НБУ заборонить банкам продавати валюту в обмінниках з маржею понад 2%.
ФОТО: Олександр Чекменьов
Курс на завтра
Експерти виокремлюють два курсові сценарії. Перший – до кінця року гривня послаблюватиметься на тлі погашення зовнішніх боргів. Другий можливий сценарій – курс гривні залишиться на нинішньому рівні завдяки підтримці валютними інтервенціями з боку Нацбанку. Досі вливання були недостатніми для стримування курсу, і якщо регулятор провадитиме таку політику й далі, то курс неухильно падатиме. «Достатніми» експерти називають $0,5 млрд інтервенцій на місяць. З урахуванням того, що у вересні Україна може отримати додатково $2,1 млрд від МВФ, збільшення обсягів інтервенцій цілком можливе.
«Головний чинник, який визначатиме вартість долара в країні до кінця року, – це динаміка платіжного балансу», – каже Микола Івченко, підкреслюючи, що немає серйозних підстав для істотного знецінення нацвалюти, адже за підсумками року очікується додатне сальдо рахунка поточних операцій (експорт товарів та послуг мінус імпорт) на рівні $1 – 1,2 млрд. Для порівняння – за підсумками 2008-го аналогічний показник становив мінус $ 12,9 млрд. «Навряд чи курс гривні перевалить за позначку 9 UAH/USD», – конкретизував пан Івченко свій прогноз. Щоправда, низка економістів звертають увагу на інший важливий показник – сальдо операцій з капіталом (враховуються інвестиції, кредити тощо), згідно з яким відплив валюти з країни в січні – липні перевищив $7 млрд (за підсумками 2009-го очікується мінус $8,3 млрд). «До кінця року на гривню тиснутимуть необхідність сплати за зовнішніми боргами та закритість іноземних ринків капіталу для українських корпорацій», – вважає Борис Бордюг, начальник управління стратегічного планування ВАТ «БТА Банк». За його словами, наприкінці 2009-го курс гривні становитиме 9,5 – 11 UAH/USD.
На рівні 8,5 UAH/USD прогнозує курс Олена Білан, економіст інвестиційної компанії Dragon Capital, хоча припускає, що «безконтрольна монетизація дефіциту держбюджету призведе до того, що НБУ не зможе стримувати курс гривні». Керівник аналітичного департаменту інвестиційної групи «Арт-Капітал» Дмитро Монаков називає зростання грошової маси головним довгостроковим чинником знецінення гривні й прогнозує курс на рівні 9–10 UAH/USD до кінця року. А Сергій Суровцев, засновник ФК «Кліринговий дім», вважає, що емісійне навантаження на економіку підігріє курс до 12 UAH/USD.