Ухваленню закону передувало бурхливе обговорення, викликане процедурою розгляду. Дві фракції – "Батьківщина" та "Європейська солідарність" виступили за відсторонення віцеспікера Руслана Стефанчука від головування на засіданні через порушення регламенту. Це було пов’язано із відмовою від розгляду кожної окремої поправки, як цього вимагали представники "ЄС" та "Батьківщини". Вони у своїх виступах наполягали на тому, що для ефективної деолігархізації необхідне посилення позицій Антимонопольного комітету.
Читайте також: Дослідження Chatham House: Як працює олігархічна система в Україні у різних секторах
Втім, зала, де більшість має "Слуга народу", не підтримала відсторонення Стефанчука. Після цього член оборонного комітету Федір Веніславський представив 13 правок, кожна отримала підтримку більшості, попри протест представників опозиції.
Згодом народний депутат від "ЄС" Володимир В'ятрович написав, що і зміст закону, і форма його ухвалення "свідчать про те, що Зеленський веде країну стежкою Путіна".
Його колега по Фракції Микола Княжицький переконаний, що Зеленському було важливо прийняти "декларативний піарний закон "проти олігархів", який натомість посилює його диктаторські функції",
Народний депутат від партії "Голос" Сергій Рахманін зауважив, що порушення прав депутатів вносити свої правки до законопроєктів є підставою вважати закон неконституційним.
Народний депутат від "ЄС" Володимир Ар'єв переконує, що законопроєкт виписинай так, щоб Зеленський сам визначав, хто олігарх, а хто ні.
Водночас колишній очільник МЗС України Павло Клімкін зауважує, що прийняття "антиолігархічного" закону віддаляє Україну від ЄС та НАТО.
Політичний експерт Андрій Смолій переконаний, що Верховна Рада проголосувала за узурпаторський закон.
Загалом народні депутати внесли до Верховної Ради вже 11 проєктів постанов щодо скасування рішення ВРУ про ухвалення "антиолігархічного" закону. Авторами проєктів постанов виступили нардепи від "Європейської Солідарності": Вікторія Сюмар, Ростислав Павленко, Ірина Фріз, Володимир В'ятрович, Олег Синютка, Михайло Бондар, Микола Княжицький, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Марія Іонова, Олексій Гончаренко та Ірина Геращенко. У пояснювальних записках до них зазначається, що ухвалення законопроекту №5599 відбулося із грубими порушеннями вимог регламенту ВРУ.
Раніше Посольство Великої Британії закликало не використовувати закон про олігархів у політичних цілях. Зокрема, посол Британії Мелінда Сіммонс написала у Twitter, що закон про деолігархізацію може відіграти роль у зменшенні шкідливого впливу власних інтересів на політику та економіку України. "Його виконання має бути юридично обґрунтованим та аполітичним", – зазначила вона.
"Для того, щоб цей крок став тривалою реальністю, будуть потрібні повна прозорість, рішучі антимонопольні заходи, реальна конкуренція в енергетичному секторі, сильне суспільне мовлення та, звичайно, судова реформа", – додала Сіммонс.
Читайте також: Євгенія Кравчук про новий парламентський сезон: "Безумовним пріоритетом буде деолігархізація"
Зауважимо, Комітет Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки 24 вересня рекомендував парламенту переголосувати закон про олігархів через колізію правок. Водночас народний депутат від "Слуги народу", представник президента в Конституційному Суді Федір Веніславський сказав, що Рада не переголосовуватиме закон, адже регламент дозволяє усунути суперечність в ухваленому документі до його підписання президентом.
Він зазначив, що суперечності в документі виникли через те, що в редакції до другого читання врахували три взаємовиключні поправки – №396, №398 і №406. Вони стосуються органу, який визначатиме олігархів. "Нам потрібно, застосувавши ст. 131 регламенту, переголосувати одну статтю закону, де виявилися суперечливі поправки, у тій редакції, яку запропонував комітет", – заявив Веніславський.