Узяти банк

ut.net.ua
7 Листопада 2008, 00:00

 

Сумнозвісна постанова НБУ «Про додаткові заходи щодо діяльності банків» заборонила достроково повертати заощадження на вимогу клієнтів. У банках вважають, що вкладники самі винні, оскільки в паніці забирали кошти, внесені на строковий депозит у часи відносної фінансової стабільності. Ввічливо відмовляючи охочим забрати гроші до вказаної в договорі дати, банкіри резюмують: «Це не наша ініціатива, ми просто мусимо виконувати вказівку Нацбанку».

 
ІМЕНЕМ ЗАКОНУ
 
Натомість юристи запевняють, що документ не місить жодної імперативної норми, яка б забороняла банкам достроково, на вимогу клієнтів, розірвати депозитні договори, й у разі відмов радять вирішувати питання в судовому порядку.
 
Суд – крайній і найбільш ефективний спосіб розірвати депозитний договір достроково. Юристи обіцяють практично 100% успіх, підбадьорюючи вкладника словами «Закон на вашому боці». Маючи таку підтримку за спиною, позивач почувається готовим до бою зі вселенською, як йому видається, несправедливістю. Втім, не все так просто. Охочих допомогти ні кликати, ні шукати не потрібно. Кілька столичних юридичних фірм уже позиціонують себе як такі, що допомагають повернути вклади. В одній із таких компаній кореспондента Тижня переконували, що гроші можна буде отримати за 2-3 тижні з моменту подання пакета позовних документів. Чекати недовго, але дорого. Крім звичних судових зборів, будьте готові сплатити вашим рятівникам принаймні 5% від суми депозиту, але не менше 600 у.о. Відповідно, якщо ваші заощадження скромніші від $12 тис., то по допомогу не звертайтеся – підсумовують у таких компаніях. Більше того, кожен окремий депозитний вклад – окрема судова справа, тому геть несолодко доведеться тим, хто диверсифікував власні ризики, відкривши депозитні строкові рахунки в кількох банках.
 
«Утім, розгляд такої справи може тривати й два місяці. Несумлінний банк може скористатися правом апеляційного оскарження навіть при винесенні очевидно правильного й законного рішення, що може також зайняти близько одного місяця,» – розповідає Тижневі Андрій Содоль, директор юридичної компанії «Аргумент-Консалтинг», і додає: «Є й інші важелі впливу, які швидше матимуть характер рекомендацій: наприклад, скарги до Національного банку України, управління захисту споживачів. Але я би радив не витрачати на такі заходи свій час, а звертатися відразу до суду. Крім того, що рішення його буде обов’язковим, клієнт навіть має право вимагати компенсацію витрат, пов’язаних із зверненням до суду (витрати на юристів), а також на виплату моральної шкоди».
 
А МОЖЕ, ПОЛЮБОВНО?
 
Попри те, що юристи гарантують перемогу, до суду радше йдуть затяті шукачі справедливості й пригод на свою голову. «Домовитися» з банком, як доводить практика, – можна. Тиждень опитав тридцять банків, котрі лідирують за обсягами строкових депозитних вкладень, і з’ясував, що багато з них не проти розглянути заяви клієнтів, якщо останні мають істотну потребу. Щоправда, «достатні» причини для кожної установи різні.
 
Більшість капітулює перед історіями хвороби чи терміновою операцією. Для деяких навіть достатньо вашого наміру (підкріпленого виставленим рахунком) купити житло або автівку. Зазвичай, за словами самих банкірів, такі заяви задовольняють, хоча в одному з трійки(!) банків-лідерів нам сумно повідомили, що «заяву ви, звісно, написати можете, проте навряд це буде результативно, адже ось нещодавно подібні клопотання відхиляли».
 
У п’ятьох банках із провідної тридцятки нам відмовили категорично й повідомили, що індивідуальних заяв не розглядають. Якщо ще тиждень-два тому клієнтам банків із іноземним капіталом радили не панікувати, посилаючись на той факт, що, мовляв, ці банки не мають жодних проблем із достроковим поверненням вкладів, то вже сьогодні Тижневі відмовляли навіть у цих «непотоплюваних».
 
«Найкраще, що можна зробити в такому випадку, – чекати. Або на скасування мораторію, якщо гроші справді потрібні вам якнайшвидше, або закінчення терміну депозиту, тоді кровні повернуть ще й із відсотками, – у приватній розмові з кореспондентом Тижня радить банкір, котрий забажав лишитися неназваним, і риторично запитує – Невже зараз можна знайти безпечніше місце для заощаджень, аніж банк? Зберігаючи гроші в матраці, ви тільки втратите через стрімку інфляцію».
 
Антон Тютюн, заступник голови правління ВАТ БТА Банку, радить… відкривати депозитні рахунки: «У ви падку дострокового розірвання договору вкладу, банки застосовують штрафні санкції: приміром, перерахунок відсотків за вкладом. Банківські вклади й досі є найбільш захищеним та стабільним видом інвестування. Тим паче, що відсотки за вкладами зараз дуже вигідні (виросли майже вдвічі порівняно з початком року)».
 
Можливо, декому ці рекомендації видадуться неадекватно оптимістичними. Нехай власникам «заморожених» депозитів і важко це усвідомлювати, та у порадах банкірів є раціональне зерно. Наразі ніхто з громадян, чий термін депозиту добіг кінця, не зіткнувся з труднощами – гроші віддають вчасно і в повному обсязі. Натомість «щасливчики», що принципово тримають гроші під матрацом, наразяться на інфляційне знецінення в розмірах, які, за найоптимістичнішими оцінками, становитимуть 17%, а можуть «вистрибнути» і за 20-25%. Не варто аж так радіти і власникам персональних «валютних резервів» у доларах – попри шалені стрибки курсу, макроекономічна ситуація у США неминуче призведе до зростання темпів інфляції. Хай там як, єдиний доступний для звичайного українця спосіб захистити гроші від інфляційного знецінення – це строковий депозит. Можливо, ті, що сьогодні готові штурмом брати банки, вимагаючи «повернути кревні», через два-три місяці стоятимуть у черзі, оформляючи в тому ж таки банку новий депозит.
 
ОПИТУВАННЯ