Чому облгази вдалися до жорстких дій?
Заборгованість підприємств теплокомуненерго перед НАК «Нафтогаз України» становить 4,6 млрд грн і далі зростає. 19 січня цього року Нафтогаз і Газпром уклали нову угоду про купівлю-продаж природного газу в 2009–2019 рр. Згідно з умовами контракту покупець має розраховуватися за отриманий газ щомісяця, не пізніше 7 числа наступного місяця. Порушення цієї умови призводить до того, що Газпром постачатиме газ за стовідсотковою передплатою. В січні НАК заплатив за газ близько 1,5 млрд грн. Дефіцит ліквідності в лютому змусив прем’єрку Юлію Тимошенко вимагати своєчасних розрахунків за газ від облгазів, які, своєю чергою, почали тиснути на підприємства теплокомуненерго.
На якій підставі обмежують газопостачання?
Постанова Кабміну №1687 «Про затвердження порядку пооб’єктового припинення (обмеження) газопостачання споживачам, крім населення» (від 8 грудня 2006 р.) визначає процедуру припинення газопостачання підприємствам – споживачам природного газу в разі порушення ними терміну розрахунків за спожиті енергоносії. Зокрема, стаття 3 постанови надає право облгазам обмежувати постачання газу боржникам
Як захищатися від облгазів?
Закон «Про теплопостачання» (від 2 червня 2005 р.) забороняє відключати об’єкти теплопостачання від газу в опалювальний період. Стаття 28, зокрема, зобов’язує облгази письмово попереджати органи місцевої виконавчої влади не пізніше як за 24 години до запровадження будь-яких обмежень. Припинення подачі газу можна легко оскаржити в суді.
Кому належать облгази?
Більшість облгазів перебувають у приватній власності. За даними відкритих джерел, екс-заступникові голови Нафтогазу Олегові Бахматюку належать облагази в Івано-Франківській, Чернівецький, Чернігівській, Львівській, Закарпатській, Волинській, Вінницькій, Сумській областях. Житомирський, Хмельницький, Миколаївський облгази – концерну «Укргаз» Андрія Карпенка. Луганський облгаз асоціюється з колишнім нашоукраїнцем Олексієм Шкрибляком. Донецький, Дніпропетровський, Харківський, Криворізький – із російським олігархом Віктором Вексельбергом.
Скільки газу витрачається на житлово-комунальне господарство?
За інформацією НАК «Нафтогаз України», щороку підприємства ТКЕ споживають 10 млрд м3 газу – розраховуються на 40%. Населення, яке користується приватними системами опалення, отримує 12 млрд м3 – розраховується на 95%.
Що таке «ліміти на газ»?
У деяких регіонах постачання газу планували припинити внаслідок відсутності лімітів на газ. Наприклад, за словами заступника мера Житомира Едуарда Кругляка, якби міська влада за день до кінця першої декади не домовилася з ДК «Газ України» про ліміти, місто залишилося би без тепла. Лімітами називаються підписані ДК угоди про постачання газу підприємствам житлово-господарського сектора. В цих угодах визначається не кількість газу, яку отримає підприємство, а ціна, яку воно платитиме за отриманий газ. Саме через те, що влада Житомира розраховувала на ціну газу в 1800 грн за тис. м3, а їм запропонували платити 2570 грн, відповідних домовленостей не підписували.