Усе, що треба знати про стан економіки

ut.net.ua
20 Лютого 2009, 00:00

 

Тепер однозначно можна стверджувати, що з початком нового року економічна криза в країні поглибилася. Споживчі ціни помітно зросли на тлі рекордного падіння промисловості. Вітчизняні підприємства підкосили зниження попиту, зокрема на світових ринках, та недоступність позикових коштів. Банківська система переживає чи не найважчі часи за всю свою історію, а її проблеми миттєво позначилися на торгівлі. Бюджет насилу наповнюється, й уряду доведеться зменшувати витрати. 
 
 Промислове виробництво -34% 
Таке стрімке падіння спостерігалося хіба що в 1990-х. Криза найболючіше вдарила по машинобудуванню (-58%) та хімічній промисловості (-49%). Зате у металургів справи поволі йдуть угору – випуск сталі й чавуну в січні порівняно з груднем зріс. Вітчизняна продукція знову стала затребуваною на світових ринках завдяки здешевленню гривні.
 
 
Випуск сільськогосподарської продукції +0,5%
Поміж усіх видів продукції, орієнтованої на внутрішній ринок, зросло лише виробництво м’яса птиці, соняшникової олії та маргаринів. Аграрії збільшили поголів’я овець і птиці й майже потроїли обсяги реалізації продукції рослинництва. У сільсь­ко­господарському секторі збільшилися порівняно з минулим роком і запаси зерна, а отже, продовольча криза українцям не загрожує.
  
Обороти роздрібної торгівлі -7,1%
Цьому посприяли зниження доходів населення, недоступність торгових і споживчих кредитів та скорочення споживчого імпорту (загалом імпорт товарів у грудні 2008-го знизився на 9,1%). Обороти ресторанів зменшилися на 18,1%.
  
Споживчі ціни +2,9%
Така сама інфляція спостерігалася й рік тому. Найбільше подорожчали медичні послуги (+10,3%) і транспортні перевезення (+4,6%). Товари першої необхідності (харчові продукти, одяг, лікарські засоби) також зросли у ціні. Головною причиною цінового зростання залишається падіння курсу гривні – подорожчання імпортних товарів і сировини призвело до ланцюгової реакції.
  
Курс долара -9,5%
Попри те що офіційний курс гривні щодо долара протягом січня залишався незмінним (7,7 UAH/USD), середній готівковий курс продажу американської валюти знизився на 9,5% – до 8,2 UAH/USD. При цьому золотовалютні резерви Національного банку, необхідні для забезпечення розрахунків із зовнішнім світом, за місяць «cхудли» на $2,7 млрд.
 
Обсяг депозитів -7,4%
Гроші й далі витікають із банківської системи. Це позначилося і на кредитуванні, що порівняно з показниками грудня знизилося на 1,6%. Обсяг проблемних активів, за оцінками рейтингових агенцій, вже сягнув 20% і далі зростатиме. Банківська система опинилась у вкрай скрутному становищі, і це впливатиме на інші галузі. Загалом виснажену вітчизняну економіку очікує кредитна дієта. Поки що друкуванням грошей Нацбанк не зловживає. Так, у січні грошова база зменшилася на 3,6%. 
 
Наповнення бюджету
У січні Державна податкова інспекція з надривом, але таки виконала плани зі збору податків. Причому марш-кидок було зроблено в останні дні місяця – станом на 26 січня до бюджету надійшло лише 47% планових податкових платежів. На середину лютого державна скарбниця була наповнена всього на 35%. Такий стан справ у царині державних фінансів може мати неприємні наслідки для найбідніших верств населення. Катастрофічно бракуватиме коштів для виплати пенсій і зарплат працівникам бюджетної сфери.