Усе, що треба знати про щеплення

ut.net.ua
4 Вересня 2009, 00:00

 

Чи безпечний препарат «Пентаксим», який зараз активно використовують в Україні?
 
Фахівці-імунологи стверджують, що препарат є абсолютно безпечним, а компанія, яка його випускає, – провідним виробником вакцин на світовому ринку. Такі препарати використовують у найрозвиненіших державах світу: США, Японії, країнах Європи. Також «Пентаксим» значно рідше спричиняє побічні реакції, ніж його попередники. Проте говорити про безпечність цього препарату можна буде лише після завершення розслідування смертей немовлят.

 

2 Чи може бути збігом, що після щеплення «Пентаксимом» померли чотири дитини протягом двох тижнів?
 
Навряд. Або препарат все ж таки виявився неякісним, або проти нього ведеться кампанія чорного піару. Ринок постачальників вакцин в Україні невеликий, він давно сформувався і діє за чіткими правилами. Закупівлі «Пентаксиму», як стверджують джерела Тижня, здійснюються в обхід усталеної корупційної схеми. Тож, можливо, ці кілька випадків смертей немовлят стали відомі громадськості саме завдяки тому, що йдеться про «Пентаксим». За перші сім місяців 2009-го тільки в Донецькій області на першому році життя померли 307 дітей. Головна причина – травматизм, проте є випадки, які цілком можуть бути пов’язані зі щепленнями. За кожним таким випадком проводиться розслідування, але ця інформація рідко потрапляє в пресу.
 
Чи дізнається громадськість, що насправді стало причиною смерті немовлят?
 
Швидше за все, ні. Розслідуванням Мінохоронздоро­­­в’я та компанії-виробника навряд чи можна цілковито довіряти, та й до прокуратури довіра в суспільстві невелика.

 

Що робить щеплення небезпечним?
 
Є низка медичних протипоказань до проведення вакцинації. Лікар має оглянути дитину перед щепленням, проте не всі медики завжди дотримуються цієї норми. Крім того, може виявитися неякісним препарат, яким проводиться щеплення. Часто, коли після вакцінації виникає ускладнення, батьки не звертаються до лікарів, а медики не завжди можу­ть надати адекватну допомогу.
 
Чи можна відмовитися від обов’язкових щеплень?
 
Так, але це дуже складно. Дитину без щеплень не візьмуть до школи чи дитячого садочка, якщо тільки директор цього закладу не ви­явить поваги до антивакцинальної позиції батьків. Утім, на таких директорів тиснуть санепідстанції. Тож реально відмовитися від щеплення можна тільки на підставі серйозних медичних протипоказань.
Крім того, щеплення є перевіреним засобом захисту від багатьох серйозних хвороб, як-то кір чи поліомієліт.

 

6 Чи правда, що щеплення може стати причиною аутизму?
 
Зв’язок між щепленням і аутизмом не доведений. Відоме дослідження британського вченого Ендрю Вейкфілда, який нібито доводив існування такого зв’язку, було розвінчано: співавтори Вейкфілда відмовилися від дослідження, а науковий журнал «Ланцет», у якому з’явилася стаття про працю вченого, надрукував спростування. Про-­­
те це дослідження поклало початок розмовам про аутизм як наслідок щеплення.

 

7 Як зробити щеплення безпечним?
 
Вакцинацію не обов’яз­ково проводити у стінах шкіл і садочків. Батьки можуть звернутися до імунолога або педіатра, якому довіряють. Той не тільки розпише детальний календар щеплень, а й порадить вакцини, які можна придбати в аптеках. Таким чином щеплення гарантовано буде зроблено після медичного огляду і якісною вакциною.