Усе, що треба знати про СБУ

ut.net.ua
13 Березня 2009, 00:00

 

Політики вкотре намагаються використати СБУ для з’ясування стосунків між собою. Цього разу проурядові депутати вимагали від президента подати нарешті до парламенту кандидатуру голови СБУ, адже з грудня 2006 року екс-дипломат Валентин Наливайченко був лише виконуючим обов’язки. Врешті-решт Верховна Рада таки його затвердила на посаді голови Служби безпеки. Очевидна мета – натиснути на президента і розібратися з першим заступником голови СБУ Валерієм Хорошковським. Депутати звинувачують останнього у використанні Служби безпеки для захисту комерційних інтересів співвласника RosUkrEnergo Дмитра Фірташа, у якого уряд відібрав газ (детальніше про це – на стор. 20). Однак за лаштунками цих показових баталій залишається головне – необхідність справжнього реформування СБУ.
 
 
Що належить до компетенції СБУ?
 
Служба безпеки України – державний правоохоронний орган спеціального призначення. Вона підпорядкована президентові, але формально підконтрольна парламенту. Причини такого «шпагату» – бажання депутатів не допустити перетворення СБУ на аналог НКВС або КДБ. Стаття 6 закону про СБУ прямо забороняє «використання Служби безпеки України в партійних, групових чи особистих інтересах». На період служби в СБУ громадяни зобов’язані припинити членство в політичних партіях.
 
Основні завдання СБУ – протидія розвідувальній діяльності інших держав або груп чи окремих громадян, боротьба зі злочинами, що загрожують національній безпеці (зокрема, протидія корупції), захист суверенітету України, конституційного ладу та прав громадян. До компетенції СБУ належать питання територіальної цілісності, антитерористичної діяльності та боротьби з організованою злочинністю у сфері управління та економіки, охорони державної таємниці. Також СБУ займається захистом посольств України, наших дипломатів та урядових діячів як на території держави, так і під час їхніх закордонних візитів.
 
Хто призначає голову СБУ та його заступників, кому вони підпорядковуються і хто їх контролює?
 
Згідно з чинним законодавством голову СБУ призначає Верховна Рада за поданням президента. Складніше з контролем за його діяльністю, що водночас покладений і на президента, і на Верховну Раду.
 
Організаційну структуру Служби безпеки України визначає президент України. Заступників голови СБУ, начальників служб і підрозділів призначає президент за поданням голови СБУ. Тому, наприклад, щоб затвердити першим заступником голови СБУ Валерія Хорошковського, Віктор Ющенко мав спершу домовитися про його кандидатуру з Валентином Наливайченком, на той час
в. о. голови СБУ.
 
Які зміни і хто хоче внести до закону про СБУ?
 
На сайті Верховної Ради України зареєстровано понад десяток проектів законів і постанов щодо діяльності СБУ. Останні з них ініційовані народними депутатами від БЮТ і стосуються повноважень СБУ та призначення керівництва спецслужбою. Приміром, пропонується позбавити Службу безпеки права займатися справами, пов’язаними з корупцією та організованою злочинністю у сфері управління та економіки, передати такі справи органам прокуратури та МВС.
 
Проте найрадикальніший законопроект вніс депутат пропрезидентської фракції НУ-НС, колишній мер Києва Олександр Омельченко. Він пропонує позбавити СБУ половини фінансування і негайно розпочати реформи в спецслужбі, а на цей період позбавити СБУ «правоохоронних обов’язків щодо досудового слідства, арешту та затримання людей».
 
Кого не влаштовує Наливайченко на посаді голови СБУ?
 
Депутати, незадоволені призначенням Наливайченка, швидше мають претензії не до нього особисто, а до спроб президента використати СБУ як інструмент політичного тиску чи переслідування деяких політиків. Наприклад, група бютівців закидає, що Наливайченко недостатньо протистояв використанню СБУ в конфлікті між НАК «Нафтогаз України» і компанією RosUkrEnergo. А депутати Партії регіонів мають претензії ще з позаминулого року, коли ледве не розгорілося силове протистояння між СБУ та МВС. Також у депутатів є запитання до першого заступника голови СБУ Валерія Хорошковського, який опосередковано має спільні бізнес-інтереси з Дмитром Фірташем, співвласником RosUkrEnergo.