Усе, що треба знати про оздоровлення економіки

ut.net.ua
15 Травня 2009, 00:00

Щоправда, більшість експертів переконані, що наявні статистичні дані ще не свідчать про сталу тенденцію, оскільки не всі галузі виходять із кризи. 

Поліпшення економічної ситуації пояснюють сезонним чинником, наполягаючи на тому, що макроекономічні показники слід порівнювати зі статистичними даними не за попередні місяці, а за відповідні періоди минулого року. Таким чином, можна зробити висновок, що економіка все ще перебуває у стані рецесії. Проте тренди останніх трьох місяців викликають стриманий оптимізм.

Стабілізація на ринку праці.
 
За інформацією Державної служби зайнятості, у лютому чисельність незайнятих громадян на обліку в центрах зайнятості почала зменшуватися. Станом на 1 березня 2009-го в Україні офіційно зафіксовано 924,9 тис. безробітних, на 1 квітня – 897,8 тис. У березні, за даними Держкомстату, реальна зарплата зросла на 4%. За інформацією Міністерства праці та соціальної політики, на кінець квітня на ринку праці відкрито 81 тис. вакансій.
 
Пожвавлення на ринку нерухомості.
 
За даними столичних агенцій нерухомості, у квітні зафіксовано 29%-ве збільшення кількості угод купівлі-продажу квартир. Середня ціна продажу квадратного метра в Києві у квітні зросла до $1589 (у березні – $1549, у лютому – $1524). Експерти прогнозують подальше збільшення кількості угод купівлі-продажу в травні та стабілізацію цін на квартири.
 
Зростання виробництва.
 
У лютому обсяги промислового виробництва зросли на 5,4% порівняно із січнем, у березні – ще на 8,3%. Ймовірно, цей тренд матиме місце і в квітні–травні. За підсумками березня найдинамічніше зростала хімічна та нафтохімічна промисловість (+20,6%), добувна (+9,1%), целюлозно-паперова (+9,2%) промисловість та металургія (+4,6%).
 
Відновлення АПК.
 
Обсяг виробництва сільськогосподарської продукції всіх категорій господарств у січні–березні зріс на 1,7% рік до року. Загальний обсяг продукції, реалізованої підприємствами АПК, у I кварталі 2009-го збільшився на 55% порівняно з відповідним періодом 2008-го (у фактичних цінах).
 
Зростання обсягів експорту.
 
З початку року НБУ фіксує стабілізацію обсягів експорту завдяки зростанню попиту на продукцію чорної металургії (приріст у березні порівняно з лютим – 14,7%), хімічної та машинобудівної промисловості (відповідно 35,2% та 42,1%), АПК (11,9%). Щоправда, за підсумками І кварталу сальдо торговельного балансу товарів та послуг є від’ємним.
 
Стабілізація курсу національної валюти.
 
У першій половині травня гривня на міжбанку зміцнилася до 7,70 – 7,75 UAH/USD, на готівковому ринку – до 7,80 – 7,90 UAH/USD. Відносну стабілізацію курсу гривні пояснюють зростанням обсягів експорту (збільшується приплив валюти) та отриманням другого траншу кредиту МВФ у розмірі $2,8 млрд.
 
Зростання фондового ринку.
 
У квітні індекс акцій ПФТС зріс на 49,5%, а за перші чотири місяці 2009 року – на 12,7%. Експерти вважають, що причиною висхідної динаміки українського фондового ринку є відновлення попиту на цінні папери металургійних підприємств.
 
Відновлення довіри до банків.
 
У квітні 2009-го вперше з жовтня 2008 року припинився відплив депозитів із банківської системи. Обсяг депозитів фізичних осіб зріс на 1,13 млрд грн – до 192,5 млрд грн. При цьому частка гривневих депозитів у їхньому загальному прирості становить 93%, що свідчить про зменшення девальваційних очікувань.