Сьогодні це чи не єдині значні міжнародні ресурси, які може залучити держава для порятунку фінансового сектору та підтримки національної валюти. Якщо курс гривні не втримається, багатьом громадянам буде ще складніше розрахуватися за валютними кредитами, а економіку чекатиме подальше падіння.
Чому не було вчасно надано другий транш?
За словами представників МВФ, український уряд не виконав умов надання кредиту. По-перше, не було скорочено дефіцит державного бюджету. Для цього Кабмін повинен був до лютого подати до Верховної Ради пропозиції змін до бюджету на 2009 рік. По-друге, уряд мав скоротити дефіцит Пенсійного фонду, що також не було виконано. По-третє, вчасно не розроблено заходи з рекапіталізації банків, які опинилися на межі банкрутства. Всі ці вимоги містилися в меморандумі, підписаному урядом та МВФ восени минулого року.
Від чого залежить отримання другого траншу кредиту МВФ?
Є кілька сценаріїв розвитку подій. Депутати можуть ухвалити антикризові закони, проте поки що це не вдається через відмову голосувати за урядові законопроекти фракцій Партії регіонів та КПУ, а також частини коаліційних депутатів, яких відносять до президентської групи впливу. Інший варіант – якщо уряд і Нацбанк домовляться з МВФ про зміну умов кредитування й підпишуть новий текст меморандуму.
Які умови ставить МВФ?
МВФ відмовляється співпрацювати без розв’язання проблем, означених у меморандумі. Лише щодо бюджетного дефіциту позиція МВФ значно пом’якшилася. Тепер МВФ наполягає не на скороченні дефіциту, а на фінансуванні його з джерел, що не призведуть до розкручування інфляції. Наприклад, за рахунок інших кредитів.
Яку суму очікує Україна від МВФ?
У лютому країна мала отримати $1,87 млрд. Ще один транш розміром $3,73 млрд був запланований на 15 травня поточного року. Уряд розраховує отримати одночасно обидві частини, якщо вдасться відновити кредитування. Загальна сума кредиту від МВФ, яку протягом півтора року ще може отримати Україна, становить близько $12 млрд.
Коли можуть надійти гроші?
Кошти другого траншу в Україну можуть надійти не раніше 10 травня, за умов, що МВФ погодиться відновити кредитування. Ця дата практично збігається в часі із запланованим раніше терміном надання третього траншу, тому прем’єр Юлія Тимошенко заявила, що звернеться до МВФ із проханням надати обидва транші.
Яке значення має черговий транш для економіки України?
У травні настає черговий пік виплат по зовнішніх кредитних зобов’язаннях вітчизняних підприємств та банківських установ. Відповідно, посилиться попит на іноземну валюту та тиск на валютні резерви НБУ. Якщо валюти знову не вистачатиме, це може призвести до чергового обвалу гривні. Тому кредитні кошти МВФ мають підтримати саме валютні резерви НБУ, напряму їх не надаватимуть ані уряду, ані корпораціям. Ця обставина постійно викликає певні нарікання як з боку уряду, так і з боку окремих народних депутатів.
Чому затягується виконання умов МВФ?
З погляду політичної боротьби, затягувати відновлення співпраці з МВФ вигідно всім партіям, які домагаються відставки уряду Юлії Тимошенко. Водночас, спекулюючи на цій темі, проурядові лобісти намагаються включити до антикризових законопроектів положення, які покращують життя певних галузей або підприємств. З іншого боку, є серйозні аргументи щодо небезпеки для економіки України від бездумного виконання вимог МВФ. Як приклад наводять невдалий досвід реформування економіки Аргентини під наглядом цієї організації. Внаслідок виконання схожих рекомендацій фонду ця країна пережила економічну катастрофу, яка закінчилася масовим безробіттям, знеціненням національної валюти, політичною нестабільністю та врешті призвела до розриву співпраці між МВФ і Аргентиною.