Минулий тиждень запам’ятався, з-поміж іншого, тим, що столичний майдан Незалежності жодного дня не ряснів біло-блакитними прапорами. Наприкінці березня Партія регіонів розпочала загальноукраїнські акції протесту, погрожуючи виводити людей на вулиці щотижня, доки уряд не піде у відставку. Проте цього тижня мітингів не було: регіонали заявили, що дають Кабміну час до 14 квітня, щоб він або презентував антикризову програму, або пішов у відставку.
Наразі в Україні відбулися дві масштабні акції протесту, влаштовані Партією регіонів, – 27 березня та 3 квітня. Тиждень розбирався, яким чином та навіщо біло-блакитні виводять людей на майдани.
Скільки людей взяли участь у мітингах?
Є дві відповіді на це запитання. Одна з них базується на даних штабу Партії регіонів, інша – на даних міліції. Регіонали обіцяли, що 27 березня на столичному майдані буде 15 тис. мітингувальників. Проте столична міліція нарахувала лише від 2 до 5 тис. Як повідомив один із організаторів зібрання, нардеп Олександр Єфремов, 3 квітня на вулиці Києва вийшли близько 50 тис. людей. У МВС повідомили, що того дня нарахували 7-8 тис. протестувальників. Цифри різняться також і в інших українських містах. Прес-служба партії вважає, що вони штучно занижені, щоб ніхто в країні не сприймав серйозно мітинги опозиції.
Скільки коштувала участь у заходах?
Біло-блакитні кажуть, що не платили грошей учасникам акцій протесту. Проте ще задовго до мітингів у соціальній мережі «В Контакте» з’явилися оголошення, в яких людей запрошували взяти участь у протестних акціях за 20 грн. Пізніше деякі ЗМІ повідомили, що за 20-25 грн київські студенти мали на півтори години перевдягтися в одяг із логотипами ПР, вимахувати прапорами та вигукувати партійні гасла. Подейкують, що за участь у мітингу «від дзвоника до дзвоника» можна було заробити до 130 грн на день.
Чого конкретно вимагали протестувальники?
Щоб уряд Тимошенко або презентував дієву антикризову програму, або пішов у відставку. Також учасники вимагали збільшити розмір прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати. Ще прибічники опозиції заявили про необхідність внести зміни до держбюджету на поточний рік, якими буде зафіксовано гарантії виконання соціальних програм.
Що регіоналів не влаштовує в програмі уряду Тимошенко?
Її фактична відсутність. Наразі у Кабміну є програма, в назві якої фігурує словосполучення «подолання впливу світової економічної кризи» (ухвалена в листопаді 2008 року). Цей документ розробили, виходячи з того, що з економікою України все гаразд і ми лише маємо негативний вплив загальносвітових тенденцій. Нещодавно Юлія Ти-
мошенко казала, що програма як така не потрібна – достатньо антикризових законів, які регулюватимуть діяльність кожної окремої галузі в кризові часи. Партія регіонів так не вважає, тому вимагає від уряду програми.
мошенко казала, що програма як така не потрібна – достатньо антикризових законів, які регулюватимуть діяльність кожної окремої галузі в кризові часи. Партія регіонів так не вважає, тому вимагає від уряду програми.
Чому акції розпочали саме зараз?
У січні лідер ПР Віктор Янукович заявив, що через сто днів виведе людей на вулиці, бо народ, мовляв, не витримує бездіяльності нинішньої влади. Проте є й інші думки щодо обраного терміну. А саме, що президент розпустить Верховну Раду вже у квітні, а вибори призначить на червень. Отже, ПР раніше від усіх розпочала передвиборчу кампанію. Навіть якщо позачергових виборів до парламенту не буде, Янукович активно працює над власним образом опозиційного кандидата в президенти. Майдани у блакитних прапорах йому в цьому, безумовно, допоможуть.
Які результати мітингів?
Фактично – жодних. Проте, власне, регіонали вважають, що це саме вони змусили президента погодитися на президентські вибори 25 жовтня, хоча в Ющенка була можливість наполягати на виборах у січні наступного року. Також на рахунок партії її прес-служба записує те, що 14 квітня в парламенті уряд презентуватиме антикризову програму, а також наступного тижня ВР вноситиме зміни до бюджету. Ані президент, ані прем’єр, ані спікер ВР не пов’язували запланованих кроків із вимогами протестувальників.