Уряди країн обіцяють розслідування, а ГПУ заявляє, що “це не сюрприз”. Що відомо про Pandora Papers та офшори Зеленського

Світ
5 Жовтня 2021, 15:10

Масштабний витік документів Pandora Papers показав, що 35 теперішніх та колишніх світових лідерів, включаючи нинішніх і колишніх президентів, прем’єр -міністрів та глав держав були пов’язані з офшорними компаніями. Також виявлені документи проливають світло на таємні фінанси понад 300 інших державних службовців, таких як міністрів уряду, суддів та військових генералів у більш ніж 90 країнах.

Кеш містить файли 11,9 млн компаній, найнятих багатими клієнтами для створення офшорних структур та трестів у податкових гаванях, таких як Панама, Дубай, Монако, Швейцарія та Кайманові острови.

Відповідні викривальні матеріали опублікувала низка впливових ЗМІ, серед них The Guardian, The Washington Post, Deutsche Welle, BBC. Від України над розслідуванням працювали журналісти проєкту Слідство.Інфо.

Загалом у проєкті взяли участь понад 600 журналістів зі 117 країн світу, які є членами The International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ) — незалежної міжнародної мережі журналістів-розслідувачів, які спільно викривають транскордонну злочинність та міжнародну корупцію. Раніше вони працювали над глобальним витоком документів Panama Papers, Paradise Papers та FinCEN, а тепер дослідили 11,9 мільйонів офшорних документів Pandora Papers.

Вони розповідають про секретні фінанси більш ніж 300 держслужбовців, зокрема міністрів, суддів, мерів та військових з більш ніж 90 країн світу. У них також фігурують мільярдери та знаменитості.

Секретні угоди та приховані активи деяких із найбагатших та наймогутніших людей у ​​світі були виявлені у найбільшій скарбниці витіклих офшорних даних в історії.

Під клеймою паперів Pandora , кеш містить файли 11,9 млн компаній, найнятих багатими клієнтами для створення офшорних структур та трестів у податкових гаванях, таких як Панама, Дубай, Монако, Швейцарія та Кайманові острови.

Що містили документи Pandora Papers?

Документи розкривають внутрішню роботу тіньового фінансового світу, і дають рідкісне вікно в приховані операції глобальної офшорної економіки, що дозволяє деяким з найбагатших людей світу приховувати своє багатство, а в деяких випадках платити невеликі податки або взагалі не сплачувати їх.

Файли містять розкриття інформації про основних донорів Консервативної партії , що викликає складні питання для Бориса Джонсона, коли його партія збирається на щорічній конференції.

У даних, що просочилися, фігурують понад 100 мільярдерів, а також знаменитості, рок-зірки та керівники бізнесу. Багато з них використовували компанії-оболонки для зберігання предметів розкоші, таких як майно та яхти, а також інкогніто банківських рахунків.Виявлені також мистецькі артефакти, починаючи від розграбованих камбоджійських старожитностей і закінчуючи картинами Пікассо та фресками Бенксі. Це все журналісти виявили аналізуючи електронні листи, пам’ятки, записи про реєстрацію, сертифікати спільних ресурсів, звіти про відповідність та складні діаграми, що показують лабіринтні корпоративні структури. Часто вони дозволяють вперше ідентифікувати справжніх власників непрозорих компаній-оболонок.

Файли були просочені до Міжнародного консорціуму журналістів -розслідувачів (ICIJ) у Вашингтоні. Він надав доступ до даних, що просочилися, окремим медіа-партнерам.

Документи Пандори представляють найновіші – і найбільші за обсягом даних – у серії серйозних витоків фінансових даних, які вразили офшорний світ з 2013 року.

Створення або отримання вигоди від офшорних компаній не є незаконним, і в деяких випадках люди можуть мати на це законні підстави, наприклад, безпеку. Але таємниця, яку пропонують податкові гавані, часом виявлялася привабливою для тих, хто ухиляється від сплати податків, шахраїв та відмивачів грошей.

Уряди щонайменше у восьми країн оголосили про розслідування фінансової діяльності деяких з їх найвідоміших громадян та установ.

Чиновники в Пакистані, Мексиці, Іспанії, Бразилії, Шрі -Ланці, Австралії та Панамі оперативно пообіцяли запити, а глобальні сторожові групи вимагали вжити заходів у зв'язку з історіями, які показують, як мільярдери, політики та злочинці використовують тіньову фінансову систему, яка приховує ухилення від сплати податків та відмивання грошей. 

Серед них – правитель Йорданії, король Абдулла II , який, згідно з опублікованими документами, накопичив таємну імперію нерухомості на 100 мільйонів доларів, що охоплює Малібу, Вашингтон та Лондон. Король відмовився відповідати на конкретні запитання, але сказав, що в його власності через офшорні компанії не буде нічого поганого. Йорданія заблокувала веб -сайт ICIJ у неділю, за кілька годин до випуску документів "Пандори".

Файли також свідчать про те , що правляча родина Алієва в Азербайджані протягом останніх років продала майже 400 мільйонів фунтів стерлінгів британського майна . Одне з їх майна було продано короновому маєтку королеви, який зараз розглядає питання про те, як вдалося виплатити 67 мільйонів фунтів стерлінгів компанії, яка діяла як фронт сім'ї, яка керує країною, звинувачуваною у корупції. Алієві відмовилися коментувати.

Папери Пандори також загрожують викликати політичні негаразди у двох лідерів Європейського Союзу. Прем'єр-міністр Чехії, Бабіш , який на виборах на цьому тижні, стикається питаннями щодо причин використання офшорних інвестиційних компаній , щоб придбатиза 22 мільйони доларів замок на півдні Франції. Він теж відмовився коментувати.

А на Кіпрі президента Нікоса Анастасіадеса можуть попросити пояснити, чому його заснована юридична компанія звинувачується у приховуванні активів суперечливого російського мільярдера за власниками підроблених компаній. Фірма заперечує будь-які правопорушення, тоді як президент Кіпру каже, що він перестав брати активну роль у її справах після того, як став лідером опозиції в 1997 році.

Колишній прем'єр -міністр Великої Британії та його дружина придбали офіс вартістю 6,5 млн фунтів стерлінгів у Мерілебоні, придбавши офшорну компанію Британських Віргінських островів (BVI). Хоча цей крок не був незаконним, і немає жодних доказів, що Блер активно намагався уникнути податків на нерухомість, угода висвітлює лазівку, яка дозволила багатим власникам нерухомості не платити податок, що є звичайним явищем для звичайних британців.

Витікаючі записи яскраво ілюструють центральну координуючу роль Лондона в темному офшорному світі. Столиця Великобританії є домом для менеджерів з багатства, юридичних фірм, агентів з утворення компаній та бухгалтерів. Усі існують для обслуговування своїх надбагатих клієнтів. Багато з них є магнатами з іноземного походження, які користуються статусом "нерезидента", а це означає, що вони не сплачують податок на свої закордонні активи.

Президент Росії Володимир Путін, якого США підозрюють у таємному стані, не фігурує у файлах по імені. Але численні близькі партнери мають справу, включаючи його найкращого друга з дитинства – покійного Петра Колбіна – якого критики назвали «гаманцем» для власного багатства Путіна, та жінку, з якою колись російський лідер був романтично пов’язаний. Ніхто не відповів на запрошення прокоментувати.

Документи Pandora також привертають увагу до самої офшорної системи. У розвитку, який, можливо, виявиться незручним для президента США Джо Байдена, який пообіцяв очолити міжнародні зусилля щодо забезпечення прозорості світової фінансової системи, США виходять з витоку як провідна податкова гавань. Файли свідчать про те, що штат Південна Дакота, зокрема, зберігає мільярди доларів багатства, пов’язаного з особами, раніше звинуваченими у серйозних фінансових злочинах.

Офшорна стежка також простягається від Африки до Латинської Америки до Азії і, ймовірно, поставить перед політиками у всьому світі складні питання. У Пакистані Муніс Елахі, видатний міністр уряду прем’єр -міністра Імрана Хана , звернувся до офшорного провайдера в Сінгапурі з приводу інвестування 33,7 млн ​​доларів.

Що з’ясували про Україну

Президент України Володимир Зеленський володів компанією, зареєстрованою на Британських Віргінських островах. За місяць до перемоги на президентських виборах у квітні 2019 року він віддав свої акції фірми Maltex Multicapital Corp як бенефіціарний власник своєму бізнес-партнеру та нинішньому першому помічнику Сергію Шефіру.

Документ від червня 2019 року свідчить, що Шефір зберігав свою частку після того, як приєднався до адміністрації Зеленського. Президент та його перший помічник не відповіли на неодноразові запити партнерів ICIJ.

Pandora Papers показують, що, ймовірно, вони уклали домовленість, згідно з якою офшор продовжив виплачувати гроші компанії, якою тепер володіє дружина Зеленського, зазначає OCCRP.

Також журналісти Cлідство.Інфо знайшли підтвердження того, що офшорні фірми президента України Володимира Зеленського та його команди з 2012 року нібито отримали 40 мільйонів доларів від компаній, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Це відбувалося у період, коли студія Квартал 95 почала співпрацювати з телеканалом 1+1. У 2012-му «кварталівці» зареєстрували понад десяток фірм на Британських Віргінських островах, Белізі та на Кіпрі, зокрема й досі невідому Maltex Multicapital Corp.

Слідство.Інфо перед публікацією розслідування готувало прем'єрний показ фільму Офшор-95 у Малій Опері. Проте за лічені години до початку директор Олексій Прасол скасував показ. За словами журналістки Анни Бабінець, спочатку він казав, що «фільм про президента показувати не будуть», потім — написав, що у приміщенні начебто «немає світла і взагалі ремонт» (це, за словами, журналістки виявилося неправдою). Зрештою показ фільму дозволили.

Реакція світу

Чеський премєр-міністр Анжей Бабіш, який змагається за переобрання на посаді наступного тижня, в неділю заявив, що звинувачення проти нього у Pandora Papers – це лише спроба вплинути на вибори. Поліція ЧехіЇ у свою чергу заявила, що буде «реагувати» на розслідування, де стверджується, що у 2009 році Бабіш придбав за 22 мільйони, використавши компанії-оболонки та приховавши ідентичність нового власника, замок у французьких Каннах з кінотеатром та двома басейнами.

У дописі в Твіттер чеська поліція повідомила, що розслідування буде стосуватися не лише премєр-міністра, але і всіх «громадян Чехії, які згадані у публікації ICIJ».

Сам Бабіш заявляє, що не робив нічого незаконного чи поганого, додавши, що він заплатив всі податки та назвавши звинувачення проти нього абсурдними та спробою вплинути на вибори.

Прореагували на оприлюднене розслідування, де фігурує і президент Зеленський, і в Україні. Так, Ірина Венедиктова, яка очолює Генеральну прокуратуру України, у дописі на особистій сторінці у Facebook написала, що оприлюднений журналістами матеріал «не став і не міг стати сюрпризом» для неї та для її колег і при цьому пише про «знак питання» стосовно достовірності матеріалу. Венедиктова у тому дописі не згадує президента Зеленського і не торкається можливості розслідування даних, що чільні українські посадовці можуть приховувати свої статки від податків. Однак вона розлого пише про розслідування діяльності Приватбанку, яким колись володів мільярдер Ігор Коломойський, і наполягає, що вона «особисто взяла на себе відповідальність зсунути з мертвої точки розслідування цих кримінальних проваджень».

Кремль також відкинув звинувачення проти тісного кола соратників президента Путіна, яке за даними ICIJ має близько 3,700 офшорних компаній з 4,400 власниками, що є російськими громадянами. Серед них 46 російських олігархів та 19 російських політиків. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив у понеділок, що розслідування ICIJ не має довіри, а також заперечив, що члени близького до президента Путіна кола осіб приховують гроші за кордоном. «Важко зрозуміти, що це за інформація, про що йдеться, тут багато відкритих питань. Важко зрозуміти, як цій інформації можна довіряти», – сказав Пєсков у понеділок.