Сьогодні на вимогу Верховної ради уряд повинен розкрити таємницю держбюджету на 2014 рік, проект якого уряд затвердив фактично «з голосу», а після реєстрації у Верховній раді 14 вересня відразу ж відкликав на доопрацювання.
У розпорядженні "КомерсантЪ-Украина" опинився законопроект "Про держбюджет на 2014 рік" , згідно з яким доходи державної скарбниці складуть 403 млрд грн (зростання порівняно з 2013 роком на 8,9 %), у тому числі загального фонду – 355 млрд, а спецфонду – 48 млрд. Витрати збільшаться на 7,9 % – до 452,6 млрд. У Мінфіні розраховують на зростання податкових надходжень більш ніж на 33 млрд. При цьому більше хочуть отримати за рахунок ПДВ з імпорту – на 17,6 млрд ( 130,4 млрд), акцизу – на 6,2 млрд (36,9 млрд) і податку на доходи фізичних осіб – на 0 , 7 млрд ( 8,9 млрд) гривень. А з податку на прибуток і внутрішнього ПДВ, навпаки, очікується падіння – на 10,5 млрд, але при цьому обсяги відшкодування податку повинні збільшитися майже на 26 %, до 74,9 млрд грн.
Для такого наповнення такого бюджету в уряді вирішили цим же законом внести зміни до Податкового кодексу, зокрема, відмовитися від зниження ставок внутрішнього ПДВ та податку на прибуток. Тобто зниження ставок ПДВ до 17% і податку на прибуток до 16 % не буде і вони залишаться на нинішньому рівні 20% і 19% відповідно. Внесення таких змін є порушенням норм бюджетного та податкового законодавства. Про незаконність такої процедури неодноразово заявляв і Конституційний суд.
Також проект бюджету на 2014 рік також передбачає перегляд принципів оподаткування нерухомості. Мінфін пропонує збільшити надходження за рахунок оподаткування об'єктів нежитлової нерухомості: готелів, офісів, торгових центрів, кафе, гаражів і критих паркінгів. Об'єкти, які використовуються для ведення підприємницької діяльності, запропоновано обкладати податком за ставкою 2,7 % за кв. м , інші об'єкти – 1%.
Всі ці заходи дозволять забезпечити в наступному році лише помірне зростання соціальних стандартів – на 6,8 %, що навіть нижче очікуваного рівня інфляції. Прожитковий мінімум і мінімальна зарплата переглядатимуться двічі : у липні – з 1218 грн до 1250 грн і жовтні – до 1301 грн. Мінімальна пенсія протягом року зросте на 65 грн і до жовтня складе 1014 грн.
Традиційно уряд у бюджеті заморожує соцвиплати чорнобильцям , ветеранам праці, жертвам нацистських переслідувань – розмір виплат залежить від наявності ресурсів у бюджеті та Пенсійному фонді. Наступного року цей перелік розширять за рахунок суддів та держслужбовців.
Зменшиться і підтримка бізнесу – обсяг держгарантій за кредитами буде знижений з 50 млрд до 30 млрд грн.
У Міністерстві доходів і зборів та Мінфіні від коментарів наразі відмовилися.
"Планували, реформи запускали, а потім підрахували і зрозуміли, що не справляються, і включили ручне управління» , – вважає перший заступник голови парламентського комітету з питань бюджету Оксана Калетник ( Компартія).
Її колега по комітету Олег Медуниця ( "Батьківщина" ) упевнений , що показники дохідної частини бюджету занадто оптимістичні, як і очікування уряду щодо зростання економіки. "У поточному році діра в бюджеті може бути мінімум 40 млрд грн плюс дефіцит місцевих бюджетів , а тому навіть такі цифри – оптимістичні. Країну чекають невиплати по соціальних статтях", – вважає Медуниця.
Як повідомлялось, опозиція підозрює уряд у бюджетному шулерстві через нереальні прогнози закладені у держбюджет на 2014 рік і приховування проблеми з дефіцитом держбюджету й бюджету Пенсійного фонду.