Уряд вніс зміни в порядок видачі, продовження та анулювання дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства. Про це повідомили в прес-службі Міністерства соціальної політики.
Згідно з повідомленням, Кабінет міністрів України дозволив роботодавцям застосовувати працю іноземців на декількох керівних посадах і зобов'язав укладати контракт з працівником-іноземцем протягом 90 днів після отримання ним дозволу на роботу в Україні. Так, уряд збільшив із 7 робочих до 10 календарних днів строк подачі копії укладеного між роботодавцем та іноземцем трудового договору (контракту), а також зобов'язав роботодавця укладати трудовий договір із іноземцем не пізніше, ніж через 90 календарних днів після початку дії дозволу.
Читайте також: Для українських роботодавців найзатребуванішими залишаються IT-спеціалісти й продавці
Також роботодавцям надано право на застосування праці іноземного фахівця на декількох керівних або управлінських посадах (за сумісництвом), що є важливим для підприємств, створених із залученням іноземних інвестицій. Передбачається і визначення порядку та строків оскарження рішень регіональних центрів зайнятості про відмову у видачі дозволу, продовження його дії та анулювання дозволу, а Мінсоцполітики має затвердити відповідний порядок оскарження.
Читайте також: Порошенко дозволив іноземцям служити в українській армії за контрактом
Крім того, вводиться норма про повернення роботодавцю документів, поданих для продовження дії дозволу в разі відмови регіонального центру зайнятості. При цьому, оскільки застосування праці іноземців в Україні створює конкуренцію громадянам України, зберігаються вимоги щодо захисту національного ринку праці від некваліфікованої іноземної робочої сили і передбачено, що дозвіл буде надаватися кваліфікованим іноземним працівникам лише за відсутності безробітних відповідної кваліфікації на обліку в Державній службі зайнятості.
Читайте також: В Україні можуть впровадити електронні візи для іноземців
У прес-службі наголосили, що такі кроки сприятимуть спрощенню ведення бізнесу, стимулюванню роботодавців до створення робочих місць, працевлаштуванню вразливих категорій громадян України та поліпшенню інвестиційного клімату в державі.