Під час засідання 5 травня уряд Вірменії схвалив законопроект про визнання незалежності самопроголошеної «Нагірно-Карабахської Республіки» (НКР). Про це повідомив кореспондент видання «Інтерфакс».
«Визнання незалежності НКР обумовлене результатами обговорень між Вірменією та НКР, враховуючи подальший розвиток (ситуації в регіоні – Ред.), у тому числі зовнішніми факторами», – заявив під час представлення законопроекту заступник міністра закордонних справ Вірменії Шаварш Кочарян.
Проект закону підготували депутати парламенту Вірменії – представники опозиційних фракцій «Спадщина» і «Вірменський національний конгресс» Заруї Постанджян та екс-прем'єр-міністр Вірменії Грант Багратян.
Постанджян раніше неодноразово представляла урядові законопроект про визнання НКР, однак таке рішення залишалося без підтримки. Вірменія не визнавала незалежність Карабаху, пояснюючи це небажанням шкодити переговорному процесові.
У свою чергу, Кочарян 4 травня, відповідаючи на питання журналістів про те, чи планує уряд Вірменії схвалити проект закону про визнання НКР, заявив: «Ні, це не так. Порядок денний уряду передбачає схвалення не проекту закону про визнання, а надання висновку уряду. Згідно з цим висновком, визнання обумовлене подальшим розвитком ситуації. Якщо Азербайджан розв'яже нову військову агресію, визнання Нагірного Карабаху увійде до порядку».
Тим часом, прес-секретар президента Вірменії Владімір Акопян заявив, що в разі визнання Вірменією незалежності НКР, інформація про це прозвучить від президента Вірменії Сержа Саргсяна.
Водночас, коментуючи напередодні плани уряду Вірменії обговорити законопроект про визнання незалежності НКР, в МЗС Азербайджану заявили: «Незалежно від результатів обговорення, очевидно, що подібним провокаційним кроком Вірменія в черговий раз грубо порушує норми і принципи міжнародного права, резолюції Ради Безпеки ООН 1993 року, а також відповідні документи і рішення щодо конфлікту, прийняті іншими міжнародними організаціями».
У МЗС Азербайджану підкреслили, що в своїх резолюціях Рада Безпеки ООН однозначно підтвердила, що Нагірний Карабах є невід'ємною частиною Азербайджану, і зажадала негайного, повного і беззастережного виведення окупаційних сил з усіх окупованих територій Азербайджану.
На думку Баку, «керівництво Вірменії, не замислюючись про наслідки своїх безвідповідальних дій, розпочало підготовку до політичного вибуху ситуації і повного зриву мирного врегулювання, у рамках якого їй неминуче довелося б звільнити окуповані території Азербайджану».
«У разі, якщо вузькокорисливі цілі візьмуть гору над розсудливістю і ця провокація буде реалізована, вся відповідальність за її наслідки ляже на Вірменію і її керівництво», – підкреслили у заяві.
Нагадаємо, 5 квітня у зоні конфлікту в Нагірному Карабасі домовилися оголосити режим припинення вогню. Активні бойові дії там тривали з 3 квітня. Вірменія і Азербайджан поклали один на одного відповідальність за загострення конфлікту.
Армія невизнаної Нагірно-Карабахської Республіки визнала загибель 20 своїх військових в результаті бойових дій. Азербайджанська армія оцінює свої втрати в 16 чоловік убитими. Обидві сторони конфлікту також повідомили про загибель мирних жителів під обстрілами.