27 травня у Кабміні повідомили, що уряд затвердив три останні перспективні плани формування територій громад. Це означає, що всю територію України поділили на об’єднані територіальні громади (ОТГ) як це передбачено реформою децентралізації. Винятком стали окуповані Автономна Республіка Крим та Севастополь. Питання цих територій зараз розглядається окремо. Також до переліку не входить Київ, оскільки врядування у столиці унормовано окремим законом.
Що можна дізнатися з перспективних планів формування громад
У Конституції в кількох статтях уживається поняття «територіальні громади». Йдеться про базовий рівень самоорганізації людей. Іншими словами, це мешканці певного населеного пункту – села, селища, міста або об’єднань кількох поселень. В Україні близько 11 тисяч таких одиниць. Також в Основному законі є норма про адміністративно-територіальний устрій. Систему складають Автономна Республіка Крим, області, райони, міста, райони в містах, селища і села. Цей устрій існував із часів Радянського Союзу та не зазнав фундаментальних змін після його розпаду. Важко знайти громадянина, який не знатиме, що село або місто, в якому він проживає, є частиною району, а район області.
У 2015-му вирішили змінити адміністративно-територіальний устрій. Якщо дуже спростити, то базовими одиницями управління стають ОТГ – об’єднані територіальні громади. Спочатку громадам дозволили об’єднуватися добровільно. До 2020-го 4698 громад об’єдналися в 1029 ОТГ (дані станом на 10 січня). Решта понад 6 тисяч громад (сіл, селищ, міст) продовжили існувати як і раніше. У підсумку, станом на січень, мапа України виглядала як показано на ілюстрації нижче (білим – території, які живуть «по-старому»).
Джерело: Моніторинг процесу децентралізації
У 2019-му центр вирішив прискорити реформу і взяти відповідальність за остаточне рішення на себе. Концепція була такою: актив у регіонах обговорює найкращий план об’єднання громад в області, ОДА (облдержадміністрація) це узагальнює та подає документ на розгляд Кабміну. Уряд затверджує план, а далі Верховна Рада ухвалює новий закон про адміністративно-територіальний устрій на основі саме цих документів. Звісно, що все відбулося не настільки просто. На кожному етапі виникли протиріччя, але зараз не про це. Важливо знати, що у найближчому майбутньому ваше, село, селище, місто стане частиною ОТГ зі своїми органами управління, своїм майном, бюджетом тощо. З перспективного плану можна точно дізнатися, до якої саме ОТГ увійде населений пункт, де ви живете, які ще поселення стануть частиною цієї ж ОТГ або на території якої ОТГ буде ваша земля чи майно.
Таким чином ідеться про 24 перспективні плани формування громад на всіх територіях областей (включно з окупованою частиною Донбасу). Уже 28 травня президент Володимир Зеленський заявив про «вихід децентралізації на фінішну пряму».
Водночас станом на момент публікації цього матеріалу можна ознайомитися тільки з детальними планами 17 регіонів.
Де плани ще семи областей
Уряд на своїх засіданнях дійсно ухвалив рішення про затвердження всіх планів. Це відбулося поступово, починаючи з 15 квітня. Водночас у низці випадків йшлося про затвердження «з доопрацюванням». Конкретні терміни називали не завжди, однак найчастіше можна було почути «з технічним доопрацюванням за один день». За даними урядового порталу, на доопрацювання відправили плани шести регіонів – Дніпропетровської, Київської, Чернівецької, Запорізької, Львівської та Одеської областей.
Станом на вечір 29 травня розпорядження про схвалення перспективних планів майже всіх цих регіонів відсутні у публічному переліку документів Кабміну (близько 18:00 29 травня оприлюднили план Чернівецької області). Також відсутні плани громад Рівненської та Сумської областей. Про доопрацювання планів цих територій у повідомленнях уряду не йдеться.
При цьому, оскільки первинними розробниками перспективних планів стали ОДА, то їхні версії побачити можна. Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) оприлюднила ці документи на своєму веб-сайті. Переглянути матеріали з детальними картами (якщо вони є) можна за посиланнями: Дніпропетровська область, Київська область, Запорізька область, Львівська область, Одеська область, Рівненська область, Сумська область.
Важливе уточнення. Орієнтуватися на документи, наведені вище, можна тільки приблизно. Співрозмовники Тижня в уряді не виключили, що остаточні версії, які оприлюднять на урядовому порталі все ж відрізнятимуться. При цьому точних термінів офіційного оприлюднення назвати не можуть. Народний депутат Віталій Безгін («Слуга народу»), голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою у профільному підрозділі парламенту, заявив, що подання уряду на адресу ВР з переліком всіх нових громад з’явиться до 10 червня. На той момент точно повинні опублікувати всі розпорядження з перспективними планами областей.
17 готових планів і чого чекати далі
У випадку, якщо розпорядження щодо вашого регіону вже оприлюднили, то далі про те як дізнатися необхідну інформацію. Натисніть на посилання в кінці абзацу та вас направить на перелік розпоряджень уряду щодо всіх наявних перспективних планів громад в областях. На сторінці кожного з документів є посилання для завантаження файлу (Перспективний план та перелік, що додаються) з графічною картою області та переліком ОТГ з адміністративним центром і окремими громадами, які до них увійшли. Там ви зможете дізнатися долю населеного пункту і території, яка цікавить.
Дивитись: Розпорядженя уряду
Раніше Іван Лукеря (радник міністра розвитку громад та територій і помічник на громадських засадах нардепа Безгіна) повідомив Тижню, що загалом у всіх регіонах утворять понад 1460 ОТГ.
При цьому планують, що з мапи зникне низка уже утворених ОТГ, які раніше об'єдналися добровільно. За даними Асоціації ОТГ загалом їх 121. Асоціація оприлюднила перелік таких громад. Про кількість у кожній з областей на ілюстрації нижче. Точний перелік таких громад можна дізнатися у документі за посиланням (дивитися додаток).
Джерело: П’ять років формування нового базового рівня АТУ: успіхи та проблеми реформи в Україні
При цьому у низці указаних ОТГ збираються оскаржувати рішення уряду і вже подали до суду.
Детальніше про це у матеріалі: Остаточний відлік. Скільки ОТГ існуватиме в Україні та чому зникає з мап частина вже утворених.
Що ж до самої реформи, то на підставі перспективних планів парламент може ухвалити новий закон про адміністративно-територіальний устрій. Змінити конфігурацію громад на етапі ухвалення депутати не зможуть, тому урядові рішення в цьому розумінні можна вважати остаточними. Є теоретична можливість, що депутати викреслять або додадуть назву однієї чи іншої громади в переліки. Однак тоді буде незрозумілою її територія. Другий варіант змін – скасування розпоряджень Кабміну у судах. Інформації про призначені засідання у таких справах станом на момент публікації немає.