3 вересня уряд провів презентацію оновленої редакції Податкового кодексу. Щоправда сам документ громадськості урядовці не представили. Натомість прем’єр Микола Азаров, віце-прем’єри Сергій Тігіпко та Борис Колесніков, а також міністр фінансів Федір Ярошенко розказали, яким саме буде Податковий кодекс і навіть показали слайди.
Склад учасників на прес-конференції – презентації, очевидно, мав переконати громадськість, що в уряді щодо податкової реформи знайдено певний компроміс.
Зокрема, з оприлюднених матеріалів витікає, що уряд, таки, планує залишити спрощену систему оподаткування та запровадити податкові канікули для малого бізнесу.
Так, передбачається дозволити працювати на єдиному податку фізособам з річним обігом до 300 тис. грн. та юрособам з обігом до 3 млн. грн. При цьому для спрощенців пропонується встановити з 1 січня наступного року нульову ставку податку на 5 років, щоправда, юридичні особи повинні будуть платити ПДВ.
Також було анонсовано поетапне зниження податку на прибуток в 2011 році до 19% і в 2014 році – до 16%. При цьому, нульову ставку податку на прибуток крім спрощенців запропоновано встановити на 10 років для готельного бізнесу та для легкої промисловості. Від податку на прибуток можуть бути звільнені й кошти спрямовані на модернізацію виробництва та нові технології.
Пропонується й реформа ПДВ. Зокрема, з 1 січня 2014 року передбачається знизити ставку податку до 17%. Також уряд пропонує звільнити від обкладання ПДВ операції з металобрухтом, із зерновими та технічними (ріпак, соняшник) культурами, з лісом. Не обкладатимуться ПДВ й юридичні, консалтингові, аудиторські послуги. Також знову озвучена ідея автоматичного відшкодування ПДВ, і з 1 січня 2011 року пропонується встановити відповідальність держави за несвоєчасне відшкодування ПДВ у вигляді штрафу в 120% від розміру облікової ставки НБУ.
Крім того, уряд планує підвищити податок на доходи фізосіб, які отримують більше 10 мінімальних зарплат до 17% та встановити податок на депозити у розмірі 5% на депозити понад 200 тис. грн. Погодились нарешті урядовці ввести податок на нерухомість – 10 грн. за кожен м2, що перевищує 100 м2 площі помешкання в місті та 200 м2 в сільській місцевості.
Втім, в якому саме вигляді проект «податкової Біблії» буде представлено на суд народних обранців прогнозувати поки неможливо.
Федір Ярошенко пообіцяв, що документ буде передано до парламенту цього тижня. «Податковий кодекс вже фактично підготовлений, закінчується завершальна робота», – поінформував він. Втім, 7 версня у Верховній Раді розглядатимуть не проект документа, а лише «інформацію Кабінету міністрів про виконання поставленої Верховною Радою України №2554 –VI «Про всенародне обговорення проекту податкового кодексу України».
За словами лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфрємова, уряд подасть напрацювання по Податковому кодексу і разом з депутатами визначиться щодо подальшої роботи над цим документом.
З такою постановкою питання не погодився голова профільного комітету бютівець Сергій Терьохін.
«Нам пропонують заслухати інформацію щодо податкового кодексу. Заслухати інформацію про що? Текст повинен був бути наданий до 5 вересня. Тексту не існує в природі, наскільки мені відомо», – зазначив він, вимагаючи термінової роздачі народним депутатам проекту кодексу.
Перший віце-прем’єр Андрій Клюєв запевнив, що документ таки існує і буде поданий до парламенту після заслуховування інформації.
Зрозуміло, чому урядовці до останнього тягнуть з оприлюдненням чергової редакції ПК. Вони ризикують вкотре наразитися на серйозну критику підприємців. Адже, як повідомляв Тиждень, так зване всенародне обговорення документу було, фактично проведено за участі громадських організацій підконтрольних владі.
Голова парламентського комітету з питань промисловості та регуляторної політики Наталя Королевська назвала таке обговорення профанацією.
«До нас зверталися бізнесмени, які на «круглих столах» намагались донести до представників влади свої пропозиції щодо покращення проекту Податкового кодексу. Але їх навіть не захотіли слухати», – повідомили Королевська. При цьому вона наголосила, що обговорювався документ, якого навіть на папері не існувало.
А за словами голови Комітету захисту підприємництва при опозиційному уряду Оксани Продан, замість проведення громадського обговорення Податкового кодексу відбувається його всеукраїнське інсценування. В якості прикладу вона привела «обговорення» документу в Хмельницькій області, де серед 200 присутніх осіб було лише 11 підприємців, інші – працівники контролюючих органів.
Все це дає підстави прогнозувати, що навіть оприлюднена редакція Податкового кодексу – ніщо інше, як збірка побажань представників різних груп правлячої коаліції.
Яким може бути остаточний варіант документу, наразі незрозуміло. Більше того, зараз гостро постає питання взагалі прийняття Податкового кодексу у нинішньому році. Зважаючи на розбіжності авторів документу та наближення часу прийняття бюджету країни на 2011 рік, можна прогнозувати, що державний кошторис доведеться приймати на чинній податковій базі. Щоправда, в такому випадку, за традицією, ризикуємо отримати в складі бюджетного закону або окремого низку змін до податкового законодавства. При чому, марно сподіватися, що такі зміни будуть спрямовані на послаблення податкового тиску.