Від початку про необхідність економії коштів нагадали розпорядникам місцевих бюджетів. Так, в акті Кабміну № 156-р «Про збалансування місцевих бюджетів» від 3 березня міститься вимога до міськдержадміністрацій упорядкувати структуру штатної чисельності працівників «у межах затверджених асигнувань на оплату праці, не допускати збільшення такої чисельності, крім випадків, пов’язаних з відкриттям (розширенням) установ та зростанням кількості одержувачів відповідних послуг для задоволення суспільних потреб».
Також уряд «рекомендував» забезпечити дотримання суворої фінансово-бюджетної дисципліни, посилити роз’яснювальну роботу з розпорядниками (одержувачами) бюджетних коштів та запобігати порушенням, що призводять до втрат фінансових ресурсів та майна.
Водночас, Міндоходів зобов’язали забезпечити збільшення обсягу надходжень до державного та місцевих бюджетів.
В іншому акті Кабміну, також від 3 березня, під назвою «Про економію державних коштів» за №65, були визначені заходи, яких мають дотримуватися чиновники для економії бюджетних коштів. Так, кількість заступників, яких може мати міністр, обмежили до чотирьох, автомобілі, які перебували на балансі державних органів, підприємств тощо, підлягали продажу.
За словами міністра фінансів Олександра Шлапака, у планах уряду було продати близько 1,5 тисяч авто. Разом з тим, оперативні машини, які використовуються міліцією та пожежними, продажу не підлягали.
Також кількість заступників обмежили головам місцевих державних адміністрацій. Відтак, в обласних міськадміністраціях ця кількість дорівнювала трьом, у районних – двом.
Фонду держмайна наказали провести інвентаризацію державних дач, резиденцій тощо і підготувати пропозиції щодо їх подальшого використання або «реалізації».
Дісталися накази і Державному управлінню справами: Кабмін рекомендував зменшити кількість літаків, що обслуговують вищих посадових осіб та зменшити видатки на їх утримання.
Міністерству доходів і зборів, Міністерству закордонних справ доручили звернутися до компетентних органів іноземних держав щодо «повернення коштів, перерахованих з України фізичними та юридичними особами з ухиленням від оподаткування або отриманих злочинним шляхом».
Серед заходів, які мали допомогти економії коштів, значилися припинення держорганами влади купівлі автомобілів, меблів, техніки тощо. Також зупинялися закупівлі форменного одягу. Під заборону потрапили: оплата чартерних рейсів з бюджету, утворення нових бюджетних установ, премії держслужбовцям за сумлінну безперервну працю, проведення виставок, ярмарків тощо державним коштом.
Постанова Кабінету міністрів №71 «Про оптимізацію державних цільових програм…» від 5 березня зачепила видатки на 14 програм. Також було скасовано 65 актів Кабміну Азарова, які стосувалися низки програм і проектів.
Водночас, міністр фінансів Олександр Шлапак заявив про скорочення 42-х держпрограм та 82 проектів через нестачу коштів. За його словами, фінансування зазначених держпрограм протягом минулого року не провадилося.
Міністр фінансів уточнив, що на реалізацію цих проектів з держбюджету необхідно було б виділити близько 48 млрд грн. Разом з тим реально програми фінансувалися лише на рівні 1-3 % від потреб.
"Це не означає, що цими проектами ми не будемо займатися. Це означає, що всі ці проекти будуть проаналізовані на предмет реальності коштів під них", – сказав Шлапак.
Міністр додав, що ці проекти можуть бути внесені на розгляд уряду в новому форматі із забезпеченням реального джерела їх фінансування.
27 березня прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив про чергові заходи, які заплановані урядом для скорочення витрат бюджету.
Так, Кабінет міністрів пропонує розширити прогресивну шкалу оподаткування в 2014 році з нинішніх ставок 15-17% до 15-25%. За ставкою 20% пропонується оподатковувати доходи обсягом понад 300 тис. грн на рік, а понад 500 тис. грн – за ставкою 25%.
Яценюк уточнив, що таких людей в Україні налічується 300 тис. осіб, але на них припадає 60% усіх доходів.
Крім того, прем’єр виступив з ініціативою обкласти податком пенсії, розмір яких перевищує 10 тисяч гривень. Він не уточнив, чи йдеться про всіх такі пенсії, оскільки говорив про це в контексті пенсій колишніх суддів, прокурорів.
Також Яценюк запропонував «привести у відповідність систему нарахування пенсій для прокурорів, суддів, працівників правоохоронної системи».
За його словами, пенсії їм повинні нараховуватися за такою ж схемою, як і для всіх інших громадян України.
Також було анонсовано скорочення 24 тисяч чиновників.