Уряд Естонії не визнав вибори у Білорусі

18 Серпня 2020, 17:02

Кабінет міністрів Естонії заявив, що не визнає результати нещодавніх президентських виборів у Білорусі, а також підтримує білоруське громадянське суспільство та вільну пресу. Про 18 серпня повідомили в офіційній заяві  уряду.

 

«Естонія не визнає результати президентських виборів у Білорусі 9 серпня, які не були ні вільними, ні справедливими. Естонія вважає, що Олександр Лукашенко позбувся свого мандата через повсюдну фальсифікацію результатів виборів», – зазначають у заяві.

 

Уряд Естонії підтримує волю білоруського народу до змін у країні і вважає важливим проведення нових, вільних і демократичних виборів. Він також підтримує введення адресних санкцій проти осіб, відповідальних за насильство і фальсифікації виборів. Водночас в естонському кабінеті міністрів вважають, що санкції не повинні завдавати шкоди пересічним громадянам Білорусі.

 

У повідомленні пишуть, що Європейський Союз повинен обговорити і зосередити увагу на ситуації в Білорусі в міжнародних організаціях, включаючи Раду Безпеки ООН, Раду ООН з прав людини, Раду Європи та ОБСЄ. Уряд вважає, що акцент повинен бути зроблений на запобігання можливої ​​ескалації насильства і пошуку мирного політичного рішення, яке приведе до нових виборів.

 

Уряд Естонії підтримує білоруське громадянське суспільство і вільну пресу, а також виступає за велику підтримку з боку Європейського Союзу. Зокрема, він погодився з пропозицією міністра закордонних справ підтримати білоруське громадянське суспільство в розмірі 100 тисяч євро.

 

Нагадаємо, згідно з результатами білоруського ЦВК, на виборах президента Білорусі Аляксандр Лукашенка набрав 80,1% голосів, Ціханоуска – 10,1%. Одразу після оголошення результатів Ціханоуска заявила про створення Координаційної ради для мирної передачі влади. Також опозиціонерка заявила про готовність стати національним лідером країни на період організації чесних виборів.

 

У ніч на 10 серпня у Білорусі почалися протести. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Як повідомлялося, щонайменше п’ять людей загинули, а семеро перебували у критичному стані. Офіційно білоруська влада повідомила лише про одну смерть  – Аляксандра Тарайковского. З початку протестів було затримано понад 6,7 тис. осіб. До лікарень потрапили не менше 250 людей.

 

Водночас Лукашенка заявив, що влада "ще м’яко" зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.