Вчора на засіданні ЕАГ були затверджені нові граничні ціни на нафтопродукти. "Нафтотрейдери зобов'язані будуть продавати своє пальне в межах цих граничних цін", – розповів "КомерсантЪ-Украина" один з учасників засідання ЕАГ при Кабміні, аналітик консалтингової компанії Upeco Олександр Сіренко.
Водночас джерело видання у Міненерго уточнил, що ціни залишаться на колишньому рівні: Аі-95 коштуватиме не більше 11,20 грн за літр, а дизпаливо – не більше 10,18 грн за літр.
"Сьогодні немає причин значно підвищувати граничні ціни. Тому швидше за все вони залишаться колишніми, можливо, лише відкорегуються на величину зростання валютного курсу, тобто на 0,2%", – зауважив співрозмовник видання.
За даними UPECO, за станом на вчора середня ціна Аі-95 становила 10,95, Аі-92 – 10,66, А-76 – 10,29, дизельного пального – 9,69 грн за літр.
У Міненерго вважають, що "фактично така ціна – це рівень, до якого можуть максимально зрости ціни до кінця вересня".
Втім, вже сьогодні, за даними UPECO, вартість Аі-95 перевищувала граничний рівень на заправках таких мереж, як WOG, "Окко", "Лукойл", що займають 18% роздрібного ринку. Так, Аі-95 в мережах WOG та "Окко" вчора коштував 11,29 грн за літр, а в мережі "Лукойл" – взагалі 11,30 грн за літр.
Минулого тижня вперше з початку серпня вартість нафтопродуктів збільшилася відразу на 4-7%. Учасники ринку пов'язують це з світовими котируваннями нафтопродуктів і коливаннями курсу долара, прогнозуючи, що ціни будуть зростати до кінця вересня і підвищаться ще на 5-6%
Нафтотрейдери переконують, що нинішнє зростання цін на пальне пов'язане з надмірною залежністю України від імпортних нафтопродуктів, які, згідно з котируваннями Platt `и, зростають з початку вересня.
"Якщо ціна на нафтопродукти піде вгору, то, звичайно, її ніхто не зможе зупинити, і я думаю, що в Міненерго це чудово розуміють. Для всіх також очевидно, що якщо гривня "просяде ", то всі ці домовленості автоматично обтуляться. В той же час якщо вартість нафтопродуктів буде падати, маючи граничну ціну в 11,20 грн за літр, навряд чи хтось стане продавати їх дешевше", – вважає директор "Донецькойлсервісу" Віктор Мартиросян Генеральний директор консалтингової компанії "А-95" Сергій Куюн відзначає, що практика свідчить – будь-які обмеження не забезпечують нічого хорошого і при зростанні цін призводять або до дефіциту продукту, або до втрати якості.
"У сьогоднішніх умовах вимагати що-небудь від ринку просто нерозумно. Ніхто не вірить в те, що Кабмін або Міненерго здатні контролювати ситуацію, адже вони не змогли елементарно захистити свій ринок від повного контролю з боку білоруських і російських постачальників. Тож не варто сподіватися на силу приписів експертно-аналітичної групи", – вважає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Маруни.
Як повідомлялось, у коментарі Тиждень.ua заступник директора науково-технічного центру "Псіхея" Геннадій Рябцев зауважив, що зміна валютного курсу не може у такий короткий час вплинути на зростання цін на нафтопродукти, оскільки закуплені за валюту нафтопродукти доходять до кінцевого споживача за два-три тижні. Тому вплив долара, якщо його курс збережеться на нинішньому рівні, можна очікувати наприкінці вересня.
На його думку підвищення цін на бензин до виборів не вигідне ні трейдерам, ні владі.
"Трейдерам це невигідно, тому що зростання цін відлякує споживача і він їде на АЗС, де паливо дешевше, а владі – тому що в країні триває передвиборча кампанія. Тож подорожчання нафтопродуктів можуть використати, як доказ неспроможності влади впливати на ситуацію в країні", – вважає експерт.