Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Упрозорена приватність

Світ
25 Серпня 2018, 11:41

Французькі президенти не роблять таємниці з того, де проводять відпустку. Преса відкрито повідомляє, де саме вирішив відпочити глава держави й коли повернеться до Єлисейського палацу. Після чого якісні, серйозні медіа беруть паузу, за винятком тих ситуацій, коли відпустку перервано або коли у зв’язку з нагальною потребою президент викликає до себе прем’єр-міністра. Папараці й жовта преса полюють за забороненими кадрами, часом провокуючи скандали. Торік Емманюель Макрон навіть подав до суду на надмірно влазливого фотографа, який переслідував президентське подружжя під час відпочинку в Марселі. Згодом забрав позов, але цього літа, перестраховуючись від небажаних втручань, вирішив збудувати на державній президентській базі відпочинку у фортеці Брегансон новий басейн. Літня резиденція містить невеликий приватний пляж, але родина Макрона вирішила, що він недостатньо захищений від папараці. Подружжя обрало найдешевший із можливих наземний басейн за €34 тис., оприлюднивши його вартість, а також порівняльні характеристики з іншими, дорожчими пропозиціями на ринку. Попри це, критичних публікацій на тему «забаганок» першої леді не бракує. Президент контраргументує тим, що новація дає змогу суттєво заощадити на охороні пляжу.

«Сам по собі новий басейн навряд чи коштуватиме Макрону суттєвої втрати популярності, але вкупі зі скандалом довкола президентського охоронця, що не вщухає з липня, може спричинитися до падіння рейтингів, про що тільки й мріють його політичні опоненти, — зазначає паризький журналіст Бертран, який спеціалізується на внутрішній політиці Франції. — Досі новий президент практично не робив очевидних грубих помилок. Ця відпустка має бути бездоганною відповідно до уявлень виборця, інакше президентський вересень буде важким».

 

Читайте також: Від Криму до Мальдів. Де та як проводили відпустки президенти України

Загалом із погляду іміджу літо для французьких президентів є найнебезпечнішою порою року. Публіцисти Жером Шапуї та Яель Гуз навіть книжку написали під назвою «Вбивчі літа» («Etes Meurtriers», 2011). «Ніщо не є для глави держави такою пасткою, як літні відпустки», — дійшли висновку співавтори. «Мертвий сезон», що традиційно настає в політичному французькому житті в серпні, нерідко ставить президентів перед несподіваними випробуваннями. Затишшя розслабляє, політичні рефлекси спрацьовують не відразу, як наслідок — улітку вони роблять більше небезпечних для репутації кроків, ніж упродовж усього політичного року.

Попередник Макрона Франсуа Олланд так ніколи й не відновив популярності після падіння рейтингу влітку 2012‑го. Тоді він разом зі своєю подругою журналісткою Валері Трієрвейлер зник із радарів на три тижні на острові Поркероль у Середземному морі. «Перший рік на посаді, а дозволяє собі такий тривалий відпочинок!» — обурювалися французи, закидаючи главі держави лінощі та неробство. Ніколя Саркозі жорстко критикували за першу відпустку в президентському кріслі, яку він собі дозволив на борту приватної яхти мільярдера Венсана Боллоре: правила політичної пристойності у Франції не передбачають такої демонстративності. Наслухавшись критиків, наступним літом Саркозі поїхав до американського містечка Волфеборо на узбережжі Атлантичного океану. Цей вибір знову не сподобався французам: і вілла надто шикарна, і далеко від рідних курортів, які лідер нації мав би рекламувати своєю увагою.

Схоже, Макрон уміє вчитися на чужих помилках. «Упродовж року президент у Єлисейському палаці, влітку його місце в офіційній державній літній резиденції», — заявив він перед від’їздом на відпочинок. У Брегансоні, що на узбережжі Середземного моря (департамент Вар) бодай один раз зупинялися всі французькі президенти, починаючи з Шарля де Ґолля. Щоправда, Саркозі та Олланд одним разом і обмежилися. Макрон планує підтримувати фортецю завдяки туризму, щоб вона якомога дешевше обходилася державі. Упродовж року резиденцію може відвідати кожен охочий. На період перебування президентів візити, природно, припиняються.

 

Читайте також: Розкіш суворого режиму. Чи вдається відпочити авторитарним лідерам

Двотижнева відпустка керівника держави розпочалася 6 серпня. Президентську пару з дітьми та онуками відвідала на відпочинку британська прем’єрка Тереза Мей із чоловіком. Прес-служба повідомляє, що Емманюель Макрон щодня по кілька годин працює над кількома важливими досьє, а із середини серпня відновить повноцінний робочий ритм. Якщо не станеться жодних форс-мажорів на зразок смертоносної спеки 2003 року, з якою не зумів дати собі раду президент Ширак, Макрон повернеться до Парижа 20 серпня.

«У серпні залишайтеся на роботі. Вас усі хвалитимуть», — радив своїм наступникам Ніколя Саркозі, наслухавшись критики на свою адресу. Але Макрон до нього не дослухався. За інформацією сатиричного часопису Le Canard enchaîné, він планує на відпочинку трохи виходити в народ, щоб не втрачати зв’язку з виборцями й наголосити, що під час президентської відпустки політичне життя не спиняється.