На сайті американської щоденної газети The New York Times 14 серпня опублікували статтю із заголовком "Північнокорейський ракетний успіх пов'язаний українським заводом, кажуть дослідники". У ній з посиланням на анонімні джерела розвідки США та доповідь фахівця з ракетним питань в Міжнародному інституті стратегічних досліджень (International Institute for Strategic Studies, IISS) Майкла Еллемана (Michael Elleman) говориться, що останні успіхи КНДР у випробуваннях міжконтинентальної балістичної ракети "стали можливі завдяки покупкам потужних ракетних двигунів на чорному ринку, ймовірно, з українського заводу, що має історичні зв'язки з російською ракетною програмою".
Тільки деякі підприємства колишнього СРСР, зазначає видання, могли випускати такі двигуни, й аналітики зосередились на роботі "Південмашу", адже саме він під час холодної війни виробляв найпотужніші двигуни для смертоносної зброї. Українські ракетобудівники відразу заперечили будь-яку причетність до передачі небезпечних технологій північнокорейському режиму. А експерти, опитані іноземнити ЗМІ, скептично поставитись до висновків Еллемана.
Інформація про нібито постачання українських двигунів в Північну Корею з'явилася після того, як в США почали обговорювати передачу зброї Україні, пише Financial Times. За даними видання, адміністрація президента США Дональда Трампа почала розглядати питання про надання Україні протитанкових ракет Javelin для захисту від агресії РФ, після чого виник "ракетний" скандал.
"Новини про можливу участь України в постачанні Північній Кореї ракетних технологій з'являється, коли адміністрація Трампа вирішує, чи забезпечити країну смертоносною зброєю, включаючи точні протитанкові ракети, для кращої захисту проти російської агресії у східних регіонах", – пише британське видання.
- Читайте також: Ракетний скандал з КНДР. До чого тут Україна
Як зазначає The Guardian, американські експерти поставили під сумнів, чи є наведені в статті докази достатніми, щоб стверджувати, звідки взялася технологія, яку Північна Корея використовує в ракетах. Дослідник КНДР і ракет в Пекіні Сюй Тяанран сказав, що дуже ймовірно, що північнокорейські ракетні двигуни спираються на радянські конструкції, але знімки були занадто розмиті, щоб стверджувати щось точно. Що стосується модифікації, Сюй сказав: "Я б посперечався, що вони проводилися локально".
Більшість експертів вважають, додає The Telegraph, що північнокорейські ракетні інженери реконструюють та адаптують конструкції радянської епохи для створення власних моделей. Так, російський військовий експерт у Королівському об'єднаному інституті Ігор Сутягін сказав, що він скептично ставиться до аналізу Еллемана.
"Чесно кажучи, я був би трохи обережнішим в заявах про те, що північні корейці нічого не можуть зробити самі, це недооцінка їхніх можливостей", – сказав він. "Якщо радянські вчені могли будувати ці типи двигунів у 1950-х роках після того, як німці показали їм, то чому навчені у Радянському Союзі північнокорейські вчені не можуть повторити це через 60 років?", – додав Сутягін.
Еллеман у телефонній розмові з ABC News підкреслив, що ключовий момент, на який він намагався зробити акцент, полягав в тому, що Північна Корея не виготовлла двигун, який був використаний у випробуваннях, і що його, найпевніше, ввезли контрабандою в країну з Росії або України.
Він дав високу оцінку уряду України за роботу з контролю над озброєннями і сказав, що, на його думку, українському урядові необхідно з'ясувати, чи міг двигун прибути з території України. "Український уряд має провести розслідування, і якщо вони виправдають себе, то це чудово, – сказав він, – але, безумовно, десь є джерело (надходження, – ред.)".
Прес-секретар Ради національної безпеки США Марк Раймонд сказав CNN, що Білий дім "поінформований про доповідь IISS і висвітлення в засобах масової інформації". "Будь-яке уявлення про те, що Сполучені Штати і союзники не в повній мірі залучені в протидію ядерних амбіцій Північної Кореї, є помилковим", – сказав він в письмовій заяві телеканалу.
Старший науковий співробітник Інституту Катона Дуг Бандоу, сказав CNN, що претензії заслуговують серйозного розслідування. "США були здивовані недавнім прогресом Північної Кореї, і ось цьому пояснення", – сказав він, додавши, що США необхідно звернутися до уряду України, щоб оцінити, чи відбулася передача з джерел всередині даної компанії і чи були зроблені кроки, що цього не повторилося.