Українців, яким “шиють” участь у Чеченській війні, вперше за півтора року показали журналістам

26 Жовтня 2015, 18:08

У понеділок, 26 жовтня, суд залишив під вартою громадян України Миколу Карпюка та Станіслава Клиха, звинувачених в участі в боях проти російських військ у Чечні, і відхилив клопотання захисту про заставу.

Повідомляється, що на засіданні 12 жовтня Верховний суд Чечні відібрав присяжних для розгляду справи. Сьогодні для відвідувачів була організована відеотрансляція із залу суду.

Захист клопотав про зміну запобіжного заходу підсудним на заставу. Суд, повернувшись з дорадчої кімнати, визначив залишити підсудних під вартою до 27 лютого 2016 року. Журналістів також допустили до зали суду з підсудними. Станіслав Клих продемонстрував їм свою ногу зі слідами тортур, які він назвав "результатами допиту".

Свідком першого публічного слухання справи стали українські журналісти. Ставити запитання українцям тюремники заборонили, тому Станіслав Клих просто показав камерам сліди від тортур, які залишились на зап'ястях та колінах. Звинувачення російських слідчих Клих рішуче називає неправдою.

"Українці зраділи, побачивши в суді українських журналістів. Після півторарічної ізоляції, коли до них не пускали ані адвокатів, ані консула, Карпюк та Клих були приємно вражені, що в Україні про них не забувають" – йдеться у повідомленні.

Журналісти запевнили: попри жорстокість, з якою до них ставились у Росії, ув'язнені налаштовані рішуче на боротьбу.

"Для українців хочу передати, що Помаранчева революція, Майдан – це не завершення боротьби. Бо для нас, українців, має бути головна постанова – це особиста воля і процвітання нашої держави. Тому ще раз – боротьба, боротьба і боротьба. Хай не опускають рук перед ворогом", – заявив Карпюк.

Як повідомляють ЗМІ, 13 жовтня правозахисники заявили, що суд у Чечні не взяв до уваги свідчення Карпюка про тортури в ході попереднього слідства. 9 жовтня Правозахисний центр "Меморіал" також заявив про те, що слідчі органи намагаються надати Карпюк і Клиху максимально негативний образ для емоційного впливу на суддю і присяжних засідателів.

Нагадаємо, українця Миколу Карпюка захищає в російському суді один із адвокатів Надії Савченко Ілля Новиков.

Слідчий комітет РФ звинувачує двох українців у вбивстві російських військовослужбовців під час російсько-чеченської війни у 1994-1995 роках. Миколу Карпюка та Станіслава Клиха заарештували у 2014 році й, за свідченнями затриманих, до них з того часу застосовували тортури.

15 вересня, у Верховному суді Чечні почалися попередні слухання у кримінальній справі стосовно Клиха і Карпюка.