Українці винні банкам за споживчими кредитами майже 64 млрд гривень

18 Жовтня 2011, 08:32

Про це йдеться у статті "Банки заработают на людях"у газеті "Коммерсант-Украина".

Відзначається, що банки повернулися до докризових темпів зростання, однак поки що це стосується тільки кредитування населення в національній валюті.

Так, початку року роздрібний портфель кредитних установ збільшився на рекордні за останні кілька років 24,5% і досяг за підсумками вересня 77,39млрдгрн, повідомилиуНаціональному банку.

При цьому, якщо до початку кризи 2008 року кредитний портфель ріс в основному за рахунок активної видачі іпотечних позик, то зараз банки роблять ставку на споживчі програми.

Це обумовлено як високими ризиками іпотечного кредитування, так і відсутністю довгострокових ресурсів на внутрішньому ринку за прийнятними цінами. Тому портфель іпотеки в гривні з січня по серпень зріс лише на 13,3% – до 11,15млрдгрн. Тільки частина приросту в 1,31 млрд грн пояснюється виданими кредитами, решта – рефінансуванням валютних позик.

Таким чином банки роблять ставку на споживче кредитування, не побоюючись появи прострочених боргів – ці ризики закладаються в ціну позик.

Виходячи з даних НБУ за 8 місяців (структура портфеля за вересень ще не оприлюднено), обсяг споживчих кредитів до початку осені виріс на 11,33 млрд грн, або на 21,6%.

Як зазначає видання, рекордний портфель роздрібних кредитів в локальній валюті банкисформували до жовтня 2008 року – 70,02 млрд грн.Після цього в Україні почалася активна фаза кризи, що призвело до повної зупинки кредитування. За наступні 20 місяців портфель споживчих кредитів українців скоротився на 28%, або майже на 20 млрд грн, і лише в останній рік знову почав рости.

Проти цього вже виступили в Нацбанку. Ще в липні регулятор запропонував ввести жорсткі нормативи для роздрібних банків, однак у серпні погодився пом'якшити свої вимоги.

Додамо, що 13 жовтня президент Віктор Янукович підписав закон, яким забороняється надання споживчих кредитів в іноземній валюті.