За результатами соціологічного дослідження, 90% опитаних вірять у перемогу України у війні. (77% – вірять і 15% – скоріше вірять) і лише 4% респондентів не вірять або скоріше не вірять у перемогу. Такі дані отримали Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова.
При цьому українці зберігають рішучість, розуміючи, що війна завершиться не скоро. 31% з тих, хто вірить у перемогу, вважають, що вона відбудеться до кінця цього року. 34% вважають, що вона настане через 1–2 роки. 7% вважають, що для цього знадобиться від 3 до 5 років. Ще 23% не змогли відповісти на це запитання і лічені відсотки кажуть, що перемога настане в дуже довготерміновій перспективі.
На думку Андрія Биченка, директора соціологічної служби Центру Разумкова, українське суспільство ще нескоро «втомиться від війни». У своєму виступі під час презентації результатів дослідження, він наводить три імовірні причини стійкості українців.
По-перше, як вважає Биченко, більшість українців розуміють, що якщо здатись Росії, ситуація не стане кращою, а лише погіршиться. Він посилається на досвід 1930-х років, коли припинення українцями опору призвело до трагічних наслідків.
По-друге, важливу роль відіграє механізм реакції українців на агресію. На думку директора соціологічної служби, акт агресії змушує українців «бути агресивними, сильними, відповідати та боротись». За цим показником Биченко чітко розрізняє українців та росіян, вказуючи на значні відмінності в менталітеті.
Третьою причиною стійкості він вважає досвід життя в скрутних умовах. 1990-і роки, що відзначились бідністю, а для декого й фізичним голодом, показали здатність виживати в нелегкі часи. Підсумовуючи, Биченко вважає, що до стану критичної втоми від конфлікту українське суспільство, найімовірніше, прийде нескоро. Натомість, українці здатні протриматись роки.
Серед інших результатів дослідження, виділяється те, що більшість опитаних (55%) кажуть, що перемогою можна буде вважати вигнання російських військ з усієї території України та відновлення кордонів станом на січень 2014 року. Ще 20,5% навіть радикальніші – перемогою у війні для них буде знищення російської армії та сприяння повстанню/розпаду всередині Росії.
При цьому, близько 20% українців готові йти на територіальні поступки задля встановлення миру. Серед них 9% вважатимуть перемогою вигнання російських військ з усієї території України, окрім окупованого Криму, 7,5% – відновлення статус-кво станом на 23 лютого 2022 року, а 3% – припинення війни, навіть якщо російська армія залишиться на територіях, які були захоплені внаслідок повномасштабного вторгнення.
Понад 75% респондентів підтримають рішення після перемоги України та деокупації її території про повний розрив усіх стосунків з Російською Федерацією аж до цілковитої заборони на в’їзд росіян в Україну.
Особливо виділяється при цьому молодь, що демонструє більшу готовність урвати всі зв’язки зі східним сусідом.
Крім того, українці виявляють неабиякий оптимізм. Майже 90% опитаних хочуть будувати своє майбутнє в Україні і лише 4% не бажають цього робити.
Дослідження проводилось у всіх регіонах України, вільних від окупантів методом особистого інтерв’ю, усього було опитано 2024 респондентів віком від 18 років. Опитування відбувалось з 5 по 12 серпня 2022 року.
Ознайомитись з усіма результатами дослідження можна за посиланням.