Українці розповіли про найбажаніші реформи у 2023-му. Однак відповіді також свідчать, що відчутна частина людей не розуміє суті поняття реформ

30 Листопада 2022, 18:19

Соціологи провели опитування про ставлення українців до реформ. Онлайн-опитування організувала компанія InfoSapiens на замовлення «Вокс Україна».

Опитувальник складався зі значної кількості запитань, а з повними результатами можна ознайомитися в таблиці. Одне із запитань – Які реформи потрібно провести або продовжити у 2023 році – було відкритим. Це означає, що респондентам не пропонували готові варіанти, натомість вони мали запропонувати свій.

За результатами найчастіше названими реформами стали обороноздатності (12,9%), охорони здоров’я (10,6%), освітня (10,3%), судова (9,7%) та пенсійна (8,2%).

У той же час, 17,8% респондентів відмовилися чи не змогли назвати жодного варіанту. Також називали ті варіанти, які по суті складно зрозуміти як реформи. Деякі з цих варіантів отримали показники співмірні з результатами переможців. Наприклад, 4,6% набрав варіант «підвищити рівень зарплат / прожитковий мінімум / пенсії», 4,5% – «закінчення війни». Ще зафіксовано варіанти «зниження цін на продукти / комунальні послуги» (0,8%). 5% респондентів вважають, що «потрібні всі» реформи. Менше 1% переконані, що Україні ніякі реформи не потрібні.*

Є різниця у сприйнятті важливості реформ, якщо врахувати статевий, віковий та регіональний розподіл. Наприклад, жінки майже удвічі частіше за чоловіків називали освітню реформу та охорони здоров’я як найбажаніші наступного року. Натомість чоловіки так само частіше згадували судову реформу.

Варіанти «підвищити рівень зарплат / прожитковий мінімум / пенсії» називали реформою у понад двічі частіше, ніж у старших групах, респонденти віком до 34 років. А пенсійну реформу в центральному регіоні країни згадали частіше, ніж у всіх інших макрорегіонах, разом узятих (Києві, Заході, Півночі, Підні, Сході).

Відповіді збирали упродовж 12-30 жовтня. Організатори стверджують, що структура вибірки пропорційна населенню України за статтю, віком, розміром населеного пункту та регіоном відповідно до даних Держстату на 1 січня 2022 року. Заявлена теоретична похибка не перевищує 2,2%.

*У цьому абзаці після публікації зроблені виправлення. Зокрема, у початковій версії було вказано, що «зниження цін на продукти / комунальні послуги» мало 8%, а «ніякі реформи не потрібні» – 9%. Приносимо вибачення за помилку