Українці назвали своїх героїв та антигероїв під час соцопитування, яке проводив Інститут соціології. Про це розповів завідуючий відділом соціально-політичних процесів Інституту соціології НАНУ Олександр Вишняк.
Виявилося, що до тих персонажів, які жили давніше, українці ставляться краще. Найбільше позитивних оцінок отримав Ярослав Мудрий (33%), Богдан Хмельницький (32%), князь Володимир (31%) та Михайло Грушевський (19%).
«Регіональні відмінності в оцінці теж є – на Галичині та Волині до списку великих в першій двійці називають Степана Бандеру, в інших регіонах – ні. При цьому на Донбасі серед позитивних героїв перше місце посів цар Петро I», – повідомив пан Вишняк.
Антигероями української історії називали в основному сучасників чи людей, нещодавно померлих.
«Безперечним лідером став Віктор Янукович (54%), далі Йосип Сталін (39%), Віктор Ющенко (25%), Владімір Ленін (23%) і Степан Бандера (20%). При цьому у всіх південно-східних регіонах Бандера входить в трійку антигероїв, а на Донбасі він є головним антигероєм», – розповів дослідник. Він підкреслив, що саме на Донбасі абсолютно інша п'ятірка антигероїв – крім Степана Бандери на першому місці (45%), другим став Віктор Ющенко (40%), Петро Порошенко (38%). «Єдиним небандерівцем, який входить в цю п'ятірку, став Віктор Янукович (25%)», – сказав пан Вишняк.
Відзначимо, що дослідження проводилося з 25 грудня 2014 року по 15 січня 2015 за замовленням МЦПД в 11 регіонах країни, в яких було опитано 4413 респондентів. При цьому дослідження на Донбасі проводилися в Донецькій області як на територіях, непідконтрольних українській владі (в Донецьку, Макіївці, Харцизьку), так і на звільнених територіях (Краматорськ, Слов'янськ).