«11 грудня сімдесят п'ять відомих українських юристів та правознавців опублікували "Відкрите звернення адвокатів, юристів, правозахисників України до органів суддівського самоврядування, Конституційного Суду України", що закликає судові органи України провести негайні позачергові засідання для оцінки відсутності верховенства права у своїй країні. Асоціація Українських Правників Америки (UABA) в повністю підтримує це звернення», – сказано в заяві.
Асоціація наголошує, що верховенство права досягається не самими словами, а діями, які відображають дійсну і незмінну повагу до справедливості та свободи.
«У демократичному суспільстві, судова влада має бути охоронцем законності. На жаль, це не в Україні. Ми закликаємо українських суддів стати прямо та підтвердити свою вірність українському народу та принципам верховенства права і справедливості. Ми закликаємо вас бути охороною права на свободу в Україні», – сказано в заяві UABA.
Як відомо, 11 грудня було оприлюднене відкрите звернення, підписане 75 українськими адвокатами, юристами, правозахисниками, в якому вони вимагають провести позачергові зібрання пленуму суддів Верховного Суду, конференцій і рад суддів, Ради суддів або з’їзду суддів, «щоб надати правову оцінку «ситуації безправ’я», що відбувається зараз в державі».
«З усією належною повагою до принципів судочинства та статусу судді в демократичній країні, де конституційно закріплено принцип верховенства права, зважаючи на те, що тисячі громадян України потребують зараз правової допомоги відповідно до статті 59 Конституції, кілька пов’язаних з перебігом подій процесів змушують і нас, правозахисників, адвокатів, юристів, і суспільство, висловити недовіру суддівському корпусу, котрий під тиском, або ж під якими-небудь іншими обставинами, захищає не права людини і свободи, а сумнівні, безпринципні та небезпечні дії влади всупереч конституційному принципу, гарантованому статтею 19 Основного закону, а також, з огляду на те, що в країні з боку органів влади запроваджені неправомірні насильницькі дії, що майже вивело Україну за межі цивілізованого суспільства, демократії та правопорядку та, фактично, призвело до юридичного колапсу», – сказано в зверненні.
Також правники та правозахисники звернулись до Конституційного Суду з проханням про «реагування на те, як конституційні норми діями чинної влади, а не її неконституційними нормативним актами, стають неконституційними».
«Таких завдань, ми переконані, не отримував жоден Конституційний Суд європейської держави», –заявили підписанти.