Український протест єврозони

ut.net.ua
2 Червня 2010, 10:18

23 травня 2010 року громадяни України, що живуть в країнах Європи та закордонні етнічні українці, провели віче за дотримання Конституції України та проти антиукраїнських кроків нової влади

 

Безпрецедентний загальноєвропейський захід наших співвітчизників, можливо, друга загальнонаціональна подія у політичному житті українців за останні роки після Помаранчевої революції. Громадські організації українців Італії, Польщі, Португалії, Іспанії та за підтримки Європейського конгресу українців, що об’єднує українські товариства, осередки та організації з 23 країн Європи, виступили зі спільною ініціативою висловлення публічного протесту проросійським діям нової української влади, спрямованим на здачу національних інтересів, поступкам Росії в сфері економіки, енергетики та національної безпеки, безпрецедентному зростанню русифікації, яку режим Януковича насаджує в освіті, органах державної влади, медіа та суспільстві.

Українці ЄС провели перше Всеукраїнське європейське віче, на якому дали оцінку одіозним політичним подіям в Україні, зокрема щодо «харківського пакту» Януковича-Медведєва та наступу русифікації на гуманітарну сферу.

Чисельні мітинги українців зібралися на віча у всіх великих містах Європи – Мюнхені, Римі, Лісабоні, Афінах, Варшаві, Флоренції, Мадриді, Таллінні. Європейці почули про загрозу українській державності від неорадянського режиму Януковича, про наміри Російської Федерації поновити свою експансію на Східну Європу й Україну зокрема.

23 травня 2010 на площі Республіка в Римі під час головного віче «За дотримання Конституції в Україні!» українських громад було озвучене Звернення до президента, уряду та Верховної Ради України. У Зверненні йдеться про те, що методи правління нової української влади ставлять під сумнів існування України як незалежної держави, що «швидко і віроломно впроваджується політика, яку неможливо назвати політикою національних інтересів, що в Україні згортається свобода слова і демократія, а політичні опоненти піддаються репресіям.

Українці Європи висунули сім ключових вимог:

Негайно припинити порушення Конституції та законів України президентом, прем’єр-міністром та Верховною Радою України.

Оскаржити в належному порядку в Конституційному суді та денонсувати прийняту незаконними методами Угоду про пролонгацію базування Російського Чорноморського флоту на території України на 25 років. Угода про продовження перебування збройних сил чужої держави на території України прямо суперечить Основному Закону країни, у статті 17 якої говориться про те, що «На території України не допускається розташування іноземних військових баз».

Офіційно спростувати політично провокаційну заяву президента України в Страсбурзі щодо Голодомору 1932-33 рр. Голодомор був геноцидом українського народу, що визнано законодавством України та ще двома десятками країн світу і міжнародними організаціями.

Припинити всі дії щодо поглинання стратегічних об’єктів української економічної інфраструктури Росією, чи будь-якою іншою країною. 

Припинити згортання свободи слова в Україні, яка протягом останніх років була зразковою країною на пострадянському просторі у цьому питанні. Не допускати кримінального переслідування політичних опонентів.

Забезпечити безумовне виконання Статті 10 Конституції України щодо державної мови у всіх галузях життя в Україні. Не допустити викривлення української історії.

Розпочати та проводити реформування судової системи, економіки, системи охорони здоров’я, соціальної сфери, що забезпечило б гідне життя громадянам України.

Цього ж дня у Варшаві під пам’ятником Тараса Шевченка відбулася акція протесту в рамках Загальноєвропейського віча українців. На думку організаторів, від часу прийняття влади президентом Віктором Януковичем найвищі органи України систематично порушують Конституцію України. «Європа – так, СССР – ні!», «Сталін – на смітник історії!», «Стоп – розпродажу України!», «Народ має право знати – стоп цензурі!» – під такими гаслами в польській столиці зібралися близько сотні українців і всі, кому не байдуже те, що діється в Україні.

У Лісабоні українська громада зібралася на площі Аламеда і також висловила свою позицію щодо політичних подій в Україні, та підтримали спільну заяву українських громадських організацій Європи до очільників української влади з вимогами не порушувати основний Закон України і денонсувати політично і економічно невигідні угоди з РФ, зокрема Харківську угоду щодо пролонгації базування ЧФ РФ у Севастополі на 25 років в обмін на знижку до «європейської ціни» російського газу для України.

У Мюнхені українці зібралися на майдані біля Хреста та пам‘ятника жертв Голодомору 32-33 років і у супроводі пісні «Не спи моя рідна земля, прокинься моя Україно» (гурт «Мандри») розпочали народне Віче на підтримку вимог дотримання Конституції України та проти антиукраїнських кроків української влади.

В Афінах перед посольством України також відбулася акція протесту українців у рамках Загальноєвропейського віча «За дотримання Конституції в Україні!» Попри сильну зливу, що несподівана обрушилася на сонячні Афіни, сотні людей долучили свій голос до голосу земляків, які зібралися на віче в інших європейських країнах. «Українці Греції хочуть гордитися своїм президентом, а не соромитися за нього», – зазначила у своєму виступі одна з учасниць мітингу.

У рамках всеєвропейського віче Конгрес українців Естонії також провів співочу акцію в Центрі української культури Таллінна. В ході акції було підтримано спільну Заяву Європейського конгресу українців, в якій висловлено незгоду із діями теперішнього керівництва України. Перед присутніми виступили ветеран українського руху в Естонії Мирослава Бучко, професор міжнародного права Євген Цибуленко, голова Союзу українок Естонії Лілія Чикальська.

Загалом українці на різних вічах міст Європи заявили, що будуть і надалі координувати свої дії для захисту української державності та демократії усіма можливими законними методами.

 

Автор:
Олег Шпак