Український ПЕН закликає міжнародну спільноту посилити тиск на владу Білорусі

14 Серпня 2020, 17:59

Члени Українського ПЕН закликають уряди демократичних країн та міжнародні правозахисні організації посилити тиск на білоруську владу з метою негайного припинення протиправного використання сили проти мирних громадян. Про це у п'ятницю, 14 серпня, йдеться у зверненні Українського ПЕН.

 

"Ми, українські письменники, перекладачі, журналісти, правозахисники, науковці, видавці, члени Українського ПЕН, вважаємо цілковито неприпустимим те, що відбувається сьогодні в Білорусі", – йдеться у заяві.

 

Члени ПЕН-клубу наголошують, що застосування білоруською владою сили до демонстрантів, які вийшли і продовжують виходити на вулиці з виключно мирними акціями протесту, є кричущим порушенням усіх норм міжнародного і білоруського законодавства у царині прав людини, зокрема, Конвенції ООН проти катувань, до якої приєдналася Білорусь.

 

Так, українські інтелектуали закликають уряди демократичних країн, Організацію з безпеки і співробітництва в Європі, Раду Організації Об’єднаних Націй з прав людини, інші міжнародні правозахисні та гуманітарні організації посилити тиск на білоруську владу з метою негайного припинення протиправного використання сили проти мирних громадян, застосування тортур, переслідування журналістів і правозахисників, брутальних порушень свободи висловлювання та обмеження доступу до інформації.

 

Як повідомлялося, згідно з офіційними результатами, на виборах президента Білорусі Аляксандр Лукашенка набрав 80,1% голосів, Ціханоуска – 10,1%.

 

Нагадаємо, у ніч на 10 серпня, після президентських виборів, у Білорусі почалися протести, які продовжилися і наступного дня. Протести та жорстокі розгони демонстрантів відбулися у низці міст, зокрема Бобруйську, Бресті, Вітебську, Гомелі, Гродно, Могильові, Березі та Мозирі. Найбільше повідомлялося про протести та затримання в Мінську. Проти демонстрантів застосовували удари, світлошумові гранати, водомети та гумові кулі.

 

Міністерство внутрішніх справ Білорусі визнало загибель одного протестувальника  в результаті вибуху в Мінську. МВС стверджує, що це був саморобний вибуховий пристрій, який він хотів кинути в силовиків. Однак присутні журналісти відзначають, що в той час силовики стріляли по демонстрантах.

 

Слідчий комітет порушив справи проти мітингувальників. У ніч на 10 серпня було затримано близько 3 тисяч громадян, наступної доби було затримано понад 2 тисячі, ще наступного дня – понад тисячу. Зокрема, під час акцій затримали 9 громадян України.

 

Лукашенка заявив, що влада «ще м’яко» зреагувала. Штаб Ціханоускай не визнав підсумки виборів і заявив про готовність до тривалих протестів. Однак вже 11 серпня стало відомо, що Ціханоуска виїхала з Білорусі до Литви. Її від'їзд дозволив звільнити начальника штабу Марію Мороз, затриману напередодні виборів. Згодом білоруська опозиціонерка заявила, що рішення покинути країну ухвалила самостійно. Литва видала Ціханоускай візу на один рік.

 

11 серпня у Білорусі розпочалися страйки на підприємствах.