Алла Лазарева головна редакторка «The Ukrainian Week, Edition Francaise», керівниця напрямку іномовлення, власна кореспондентка «Тижня» у Парижі

Український Олімпійський дім у Парижі: змагання за підтримку

Світ
31 Липня 2024, 17:21

Попри те, що українські досягнення на ХХХІІІ Олімпійських іграх поки що скромні, – одна бронзова медаль фехтувальниці Ольги Харлан, – атмосфера в Українському олімпійському домі  Volia Space — майже святкова. Майже — бо Україна живе у війні, а інсталяція зі зруйнованих росіянами стільців харківського стадіону — тому наочне свідчення. «Те, що ми тут — це вже в певному сенсі — досягнення», – каже Вадим Гутцайт, президент Національного олімпійського комітету України. Цей підхід — водночас бойовий та реалістичний — відчувається на всіх рівнях української комунікації на тему спорту.

Попри диверсії на залізницях та інші спроби зірвати Олімпійські ігри, французам вдалося створити справжню атмосферу свята. Париж не лише вболіває за найкращих спортсменів світу, він насолоджується подією. «Свята потрібні! каже одна з волонтерок Сербського дому, що розташований зовсім поряд з українським. Заходьте до нас та переконайтесь: маленька країна не означає — малі амбіції!»

Український дім Volia Space — перший для України досвід комунікації в доповнення до олімпійських змагань. Він розташований у паризькому парку Ля Віллетт, поряд з купою аналогічних національних просторів. The Will to Win, «воля до перемоги» — гасло й національної збірної, й Олімпійського дому. Організатори майданчику знайшли безліч цікавих, промовистих рішень, щоб цю волю візуалізувати та озвучити.

Французька підлітка на перегляді короткометражного фільму про Сашу Паскель поряд зі мною ледь стримувала сльози. «Мене звати Саша, мені 8 років, – дитячий голос Олександри лунає дзвінко та впевнено. – Моя мрія — стати олімпійською чемпіонкою». Саша, яка втратила ногу під час обстрілів Одеси, спорт не полишила. Дівчинці зробили протез, й вона продовжує тренування в рідному місті, з вірою в перемогу.

Не менш вражає інше відео — реконструйоване за допомогою штучного інтелекту. Проєкт має назву The Revived, він «оживив» обличчя загиблих атлетів, у такий спосіб посмертно здійснюючи їхню мрію — присутність на Олімпійських іграх. Боксер Максим Галінічев, віцечемпіон юнацької Олімпіади-2018 постає, наче живий. Він загинув 10 березня 2023-го в боях на Луганщині. Максим міг взяти участь у чемпіонаті Європи з боксу в травні 2022 року, але відмовився й натомість долучився до збройного захисту України. Був двічі поранений, але щораз після госпіталю повертався до десантно-штурмових військ.

«За час війни росіяни знищили понад 500 спортивних об’єктів, вбили майже 500 спортсменів і тренерів, серед яких — 20 чемпіонів світу, чемпіонів Європи та учасників Олімпійських ігор», нагадує світлове панно Українського олімпійського дому. Про зруйновані життя, стадіони, мрії, помешкання нагадують численні мистецькі інсталяції та гості заходів. Україна бореться — за спортивні медалі, але також за право на життя та міжнародну підтримку. Кожний голос, кожне слово на захист української боротьби — це також наша маленька перемога. Комунікаційна.

Шарлі долучився до підтримки України в 2022 році. «Я намагаюся не пропускати демонстрації, коли робота дозволяє, розповів він Тижню. Маю, ще з ліцею українських друзів, вони й запросили мене на перші українські акції. Вже згодом, я познайомився з родиною загиблого українського спортсмена Федора Єпіфанова, з його мамою, братами… На одній з акцій я ніс транспарант з зображенням цього зовсім молодого хлопця. Зізнаюся, це дуже сильні відчуття: усвідомлення, як мало він прожив, як рано загинув. Мама Федора невдовзі приїде до Парижа, і ми познайомимось уживу. І от я з вами — і я бажаю вам перемог — спортивних та насамперед на полі бою».

Кількість медалей — зовсім не найважливіший показник участі в Олімпійських іграх. Жодними словами не передати відчуття, якими бринів зал, коли Харлан здобула свою бронзову нагороду. Публіка була навіть не на 90 — на 100 відсотків з Ольгою. Підтримка не завжди вимірюється лише кількісно. Хто знає, що і як захочуть зробити для підтримки України ті, хто щиро аплодував українській спортсменці? Французькі підлітки — фанатки Харлан — щойно спитали в мене, як плести та передавати в Україну маскувальні сітки. Боротьба за людські серця — тонка справа.