Український напрямок транзиту газу щонайменше утричі дешевший за «Північний потік-2» – Нафтогаз

17 Червня 2016, 09:25

Вартість транзиту російського газу традиційним маршрутом територією України з 2020 року буде в декілька разів дешевшою, ніж «Північним потоком-2». Відповідну заяву оприлюднили у НАК «Нафтогаз України».

«У випадку бронювання транзитних потужностей на теперішньому рівні 110 млрд куб. м на рік, доставка українським маршрутом буде вчетверо дешевшою, ніж запланованим «Північним потоком-2». При бронюванні на рівні 70 млрд куб. м транзиту на рік, Прямий потік (український маршрут – Ред.) виявиться втричі більш вигідним, ніж «Північний потік-2», – йдеться у тексті.

Серед чинників такого ціноутворення назвали уплив прискореної амортизації на тариф.

«Суттєве здешевлення транзиту Україною після 2020 року, як і відносне збільшення його вартості у 2016-2019 роках, пов'язано з намірами Газпрому припинити постачання газу до ЄС традиційним маршрутом. Зважаючи на офіційно оголошену позицію та активні дії російської сторони з просування альтернативного проекту, направленого на створення надлишкових потужностей для доставки російського газу в ЄС, український регулятор врахував у поточному тарифі прискорену амортизацію української ГТС до 2019 року включно. Таким чином, після 2020 року відповідна інфраструктура буде повністю амортизована, що дозволить Україні запропонувати постачальникам газу найбільш конкурентні умови транспортування», – йдеться у тексті.

Окрім того, у Нафтогазі висловили сумніви щодо економічної виправданості «Північного потоку-2».

«Російський газ, що нині транспортується до ЄС українською ГТС, призначено здебільшого для споживачів у країнах центральної, східної, південної Європи та Туреччини. Зважаючи на це, Прямий потік також є найкоротшим шляхом доставки російського газу цим споживачам», – зазначили у компанії.

Також зазначено, що всередині ЄС не існує достатніх потужностей для поставки газу споживачам у Центральній Європі через північ Німеччини, де закінчується «Північний потік».

«Спроба перенаправити постачання газу таким чином неминуче призведе до перебоїв із газопостачанням у регіоні та до збільшення вартості газу для споживачів. Декілька країн регіону взагалі не мають фізичного поєднання із газотранспортною мережею Німеччини на території ЄС. Вони можуть отримувати газ лише українським маршрутом», – додали у Нафтогазі.

«Зважаючи на перебіг арбітражних процесів у Стокгольмі, ми стурбовані намірами Газпрому витрачати свої обмежені ресурси на економічно невиправдані проекти. Нафтогаз зацікавлений у встановленні справедливих, прозорих та ринкових умов роботи на європейському ринку газу для усіх його учасників», – зазначив головний комерційний директор Нафтогазу Юрій Вітренко.

Як повідомлялося, керівник Нафтогазу закликав до створення нового оператора української ГТС до завершення судів з Газпромом.