Представники Українського кіберальянсу Андрій Баранович та Артем Карпінський розповіли про деталі нещодавньої атаки на українські інформаційні ресурси та які ще сфери в Україні можуть бути потенційно чутливили для цифрових нападів.
За словами Артема Карпінського, кібератаки не припинялися з 2014 року і так чи інакше відбуваються постійно. Проте існують координовані, операційні атаки, що належать до більших стратегічних операцій. Їх слід відрізняти від дрібніших, опортуністичних і таких, що відбуваються щодня.
"Щодо нещодавньої атаки, то її було досить давно й добре сплановано. Ми з колегами-експертами знайшли деякі артефакти, які свідчать, що окремі елементи планували ще у 2019 році", – пояснив Карпінський.
Читайте також: Хакери атакували урядові сайти України. Якщо підтвердиться російський слід, США можуть застосувати нові санкції
Також атаку на ресурси можна пов’язати з "епідемією мінувань", яка продовжується у кількох містах України, зокрема в Києві та Львові (епідемія мінувань – різке збільшення анонімних повідомлень про нібито заміновану низку громадських місць, як-от станцій метро чи вокзалів. — Ред.).
Крім того, експерти зазначили, що держсайти – не єдиний об'єкт, на який може бути спрямовано атаку. Зокрема, йдеться про інші вразливі інфраструктури:
"На місці нападника я намагався б атакувати зв’язок та енергетику. Не факт, що їм вдасться, адже зв’язок у нас дуже різноманітний, висококонкурентний і добре захищений, а енергетика технічно відстала, тому в разі загрози деякі процеси там просто вмикатимуть механічно, вручну", – зазначив у розмові Андрій Баранович.
Детальніше розмову можна прочитати у новому числі Тижня.