Впродовж лютого цього року найбільшого резонансу отримала тема затягування розслідування зникнення журналіста Василя Климентьєва, надзвичайно сумнівне рішення суду щодо «незамовності» справи Гонгадзе та дзвінки політиків і чиновників до редакцій незалежних ЗМІ.
Було зафіксовано 6 випадків порушень прав свободи слова журналістів чи економічного, політичного та непрямого тиску на них.
Зокрема, працівники Гадяцької прокуратури викликали головного редактора місцевої Гадяцької газети «Свобода слова» Ірму Крат на допит. Прокуратура району звинувачує її у втручанні у виробничий процес реорганізації пошти. Нагадаємо, головний редактор Ірма Крат відстоює позицію працівників Гадяцького центру поштового зв’язку, яких хочуть незаконно звільнити закривши центральну пошту міста Гадяча.
Олену Довженко, кореспондентку газети «Життя», яка належить донецькій облдержадміністрації та облраді, звільнили з роботи одразу після виходу її публікації «У дитбудинку вмирають від голоду», у якій йшлося про зловживання адміністрації Торезького інтернату для дітей-інвалідів.
Нового розвитку набрала справа щодо пошуків зниклого редактора харківської газети «Новий стиль» Василя Климентьєва залучені американські фахівці. Правоохоронці оголосили в розшук двох молодиків, що, імовірно, причетні до зникнення.
Також у лютому на телеканал «СТБ» подзвонила нардеп-регіонал Олена Бондаренко та попросила зняти з ефіру сюжет про обставини підготовки телепроекту «Розмова з країною» головою правління каналу Володимиром Бородянським. Пізніше як депутат, такі і керівник інформаційної служби телеканалу СТБ Олексій Мустафін заперечували цю інформацію.
31 січня 2011 року Печерський райсуд Києва відмовив представнику вдови убитого журналіста Мирослави Гонгадзе Валентині Теличенко й потерпілому у справі Пукача Олексію Подольському у задоволенні скарги про скасування постанови Генпрокуратури про закриття справи у відношенні Пукача в частині здійснення замовленого вбивства.
У ніч на 2 лютого у Вінниці був побитий головний редактор газети «Незалежний кур'єр» Сергій Рибаченко. Наразі він знаходиться в реанімації у комі. За попередніми даними, це сталося, коли журналіст повертався додому, у дворі багатоповерхівки на проспекті, де живе Рибаченко.
Колектив інтернет-видання «Фраза» був здивований дзвінком в редакцію Ганни Герман до головного редактора Олександра Іванова з погрозами судом через анекдот, яким 23 лютого розпочалася щотижнева сатирична рубрика. У зв'язку з тим, що трапилося редакція звертається до представників ЗМІ, громадських і журналістських організацій, правозахисників з проханням – не залишити без уваги факт відкритого тиску заступника голови Адміністрації Президента України Ганни Герман на незалежне інтернет-видання і захистити хоча б залишки свободи слова в України.
Про утиски свободи слова заявляв також колективи видань Чернівецької області. Зокрема, вони стверджують про заборону трансляції сесій міськради з боку мера Чернівців Миколи Федорука. Відповідну заяву вони направили президенту Віктору Януковичу, прем'єру Миколі Азарову, спікеру Володимиру Литвину та міжнародній правозахисній організації «Репортери без кордонів», уповноваженому Верховної Ради з прав людини Ніні Карпачовій та голові Національної спілки журналістів України Ігорю Лубченку.
Власний кореспондент телеканалу «Інтер» в Луганську Руслан Міщенко заявляв про те, що його збираються звільнити за репортаж про брак хліба в Свердловську. Наразі телеканал ще не приймав жодних рішень про звільнення кореспондента.
«У журналіста, скоріше за все, конфлікт з місцевою владою, але ніяк не з керівництвом каналу», – підсумовує юрист Інституту масової інформації Роман Головенко.
Нині найбільшого розголосу набула справа, пов’язана з тиском на «Газету по-киевски», колектив якої заявляє про тиск на видання.
Втім, в інституті масової інформації вважають, що конфлікт відбувається між власником та менеджером.
«Справа виглядає так, що конфлікт відбувається між власником та менеджером. Якби керівництво хотіло запровадити цензуру, то тиснуло б на журналістів. Але ж не нищило би все видання», – зазначає Головатенко.
Нагадаємо, Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» закликала українців боротися з цензурою в Інтернеті