Українські сільгоспземлі можуть дістатися китайцям

13 Січня 2013, 16:04

«Наприклад, у Росії агрохолдинги, контрольовані китайцями (наприклад, тими, хто зумів отримати громадянство, або нерезидентами через підставних юросіб), швидко перетворюються на справжні колонії Китаю. Тут якомога ширше залучається робоча сила з Піднебесної (часто нелегальна), а господарство цілком переходить на її насіння, добрива та пестициди», – йдеться у статті.

Автор відзначає, що це призводить не лише до того, що зростає імпорт із КНР: «Китайське насіння може бути генетично модифікованим, оскільки країна не обмежує застосування ГМО, а пестициди – надзвичайно токсичними». 

«Звичайно, в розвинених країнах порівняно успішно функціонують контролюючі органи, які ускладнюють таке нехтування екологічними стандартами, але там, де все можна вирішити за допомогою хабара, ситуація зовсім інша. Понад те, інколи Піднебесна домагається права застосовувати власні технологічні нормативи, як, наприклад, це хочуть зробити в китайсько-білоруському індустріальному парку в Смолевицькому районі під Мінськом. Відтак використання в таких зонах ГМО та шкідливих для людини пестицидів стає цілком законним, а самі китайські інвестори – непідвладними законам цієї країни», – йдеться у статті.

Проте, відзначає автор, режим Януковича, схоже, подібних загроз не помічає, як і багатьох інших, якщо йдеться про національну безпеку. Китай уже відкрив кредитну лінію на $3 млрд на розвиток спільних проектів в АПК, із яких половина буде спрямована на розвиток зрошення в Херсонській області – регіоні родючих чорноземів і водночас одному з найрідше заселених в Україні.

Читайте також: Янукович шукає порятунку в Китаї

«Зважаючи на досвід інвестування Піднебесною в африканські країни, можна припустити, що вона вкладає такі кошти в поліпшення інфраструктури сільгоспугідь із прицілом на те, щоб згодом ними заволодіти. В умовах, коли відносини із Заходом та Москвою зіпсовані, нинішня влада дедалі частіше шукає підтримки на Далекому Сході. Що, зрештою, не дивно, адже серед світових лідерів Китай вирізняється тим, що для нього глибоко байдужа ідеологічна спрямованість своїх держав-партнерів. Аби тільки вони сприяли посиленню його економічного впливу у світі», – відзначає автор. 

Детальніше читайте у статті «Чорноземи наказано притримати» у № 1-2 «Українського тижня» .