Українські роми скаржаться на дискримінацію з боку міліції

1 Серпня 2013, 09:17

Автори звіту стверджують, що в Україні роми зазнають дискримінації від співробітників правоохоронних органів. Так, 83% опитаних ромів відчували до себе негативне ставлення з боку працівників міліції, до того ж, 51% з них оцінили його як "вороже",  пише "Коммерсантъ Украина".

2012 року міліціонери відвідали більше половини ромів (51%) за місцем проживання, а 35% ромів повідомили, що в результаті таких візитів проводився незаконний обшук житла.

У 2012 році 66% ромів були зупинені міліціонерами на вулиці – в основному для перевірки документів (82% випадків).

"За останні 12 місяців тільки 0,6% громадян України з різних причин були доставлені в райвідділи міліції, але серед ромів цей показник склав майже половину від усіх опитаних – 45%", – вказується в документі.

Автори доповіді вважають упереджене ставлення міліції до ромів невиправданим. "Кількість злочинів, скоєних ромами та зафіксованих у текстах вироків судів у 2011-2013 роках, виявилося в 2,5 рази менше загального показника злочинності населення", – підрахували експерти.

У звіті також зафіксовані "дискримінаційні публікації" на офіційних ресурсах щодо ромів: "Сайт МВС і сайт міністерського тижневика "Іменем закону" містять архівні статті, в яких ромська громада називається "циганською", що є некоректним".

Читайте також: Ромський синдром: українські цигани приречені на кримінал

Для вирішення цієї проблеми експерти радять МВС активніше залучати на службу до міліції представників національних меншин.

"Серед особового складу МВС налічується 0,7% білорусів, 0,4% молдаван, 0,3% болгар, по 0,2% поляків і азербайджанців, а ромів немає взагалі", – йдеться в документі. Крім того, міністерству рекомендують не допускати дискримінаційних висловлювань, зокрема прибрати з сайту слово "цигани"; контролювати дотримання прав ромів і як експеримент ввести посади "відповідальних осіб зі зв'язків з ромської громадою".

У міліції подібні заходи назвали надмірними.

"Не слід виділяти цю проблему в окрему категорію і вводити посаду зі зв'язків з ромами. Ромам просто слід частіше звертатися до правоохоронних органів, якщо їх права порушуються. Якщо вони бояться міліції, нехай звертаються в прокуратуру або до уповноваженого з прав людини. У міру появи таких звернень міліція буде на них реагувати, і для цього не потрібно вводити окрему посаду ", – заявила  начальник відділу моніторингу прав людини в роботі органів МВС Наталія Бородич.

За статистикою Європейського центру з прав ромів, на території України налічується понад 250 тис. ромів.

Як повідомлялось, за висновками Amnesty International, від 10 до 12 млн циган, що в Європі потерпають від постійних утисків, ізоляції, і порушення прав людини. Невеликі доходи, високий рівень безробіття, відсутність доступу до медичних та освітніх послуг є нормою життя для них. Так наприклад, у Молдові 59% представників цієї нацменшини живуть за межею бідності, а в Словаччині дві третини циганських дітей знаходяться на утриманні держави.

Читайте також: Цигани йдуть… працювати

Позначки: