У Національному банку повідомили, що банківський сектор понизив темпи зростання видачі гривневих позик населенню до мінімальних за рік 555 млн грн, хоча раніше портфель роздрібних кредитів щомісяця зростав на 1,5-2,5 млрд грн, пише "Коммерсант-Украина".
Банкіри таку стриману політику пояснюють високими ризиками споживчого кредитування. Ще однією причиною скорочення споживчого кредитування є його дорожнеча для клієнтів.
"Істотно підвищені восени депозитні ставки спричинили за собою і збільшення ставок по кредитах. В результаті заставні кредити, особливо іпотека, в умовах нинішньої економічної ситуації стали для українців занадто дорогими", – пояснює начальник відділу кредитних продуктів ОТП Банку Світлана Спіцина.
За її словами, середня ставка по ринку складає зараз близько 20%, тоді як вважається, що іпотека може бути масовим продуктом при ставці не вище 15%. "Іпотеку зараз беруть хіба що на рік, коли людям потрібно просто перекрити відсутню суму при продажу старої квартири та купівлі нової", – додала Спіцина. – Видача автокредитів скорочується приблизно з тієї ж причини".
Банкіри відзначають, що частина установ з іноземним капіталом через боргову кризу в єврозоні були змушені повернути кошти материнським структурам, звужуючи кредитну активність на українському ринку.
Банки просувають беззаставне кредитування населення, а обсяги цих позик набагато нижче, ніж автокредити та іпотека.
Як повідомлялося у жовтні 2011 року, громадяни України повинні повернути банкам за товари і автомобілі, куплені за позикові кошти, 63,81 млрд грн, або близько 85% своєї кредиторської заборгованості в національній валюті.