Українське зерно планують звільнити від бюрократичного тиску

27 Травня 2013, 08:18

23 травня Мінагрополітики оприлюднило законопроект, яким запропонувало внести зміни до закону "Про зерно та ринок зерна". Зокрема, у документі йдеться про повернення до практики добровільної сертифікації якості зерна та зернопродуктів. У законопроекті пропонується залишити сертифікацію обов'язковою тільки у разі експортно-імпортних операцій, пише «КомерсантЪ-Украина».

У липні 2012 року добровільна сертифікація вже вводилася. Але в грудні минулого року був прийнятий законопроект N5462-VI, яким вносилися зміни в цілий ряд законів, що регулюють галузь, і ця норма була помилково скасована. Розроблений законопроект дозволить виправити ситуацію і провести дерегуляцію ринку, кажуть у Мінагрополітики.

Голова Аграрного союзу Геннадій Новіков вважає, що скасування обов'язкової сертифікації якості зерна дозволить зменшити кількість дозволів, які необхідно отримувати аграріям для ведення своєї діяльності. З ним погоджується генеральний директор асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" Володимир Лапа. На його думку, сертифікати зараз нікому не потрібні, а лише створюють бюрократичний тиск. Введення в Україні добровільної сертифікації зерна відповідає світовій практиці агробізнесу, відзначає генеральний директор Української зернової асоціації Володимир Клименко. Наприклад, за його словами, в Євросоюзі немає аналога сертифіката якості, в США передбачається обов'язкова перевірка якості зерна в приватних лабораторіях у присутності федерального інспектора тільки для частини зерна, що експортується, якщо партія перевищує 15 тис. т.

Аналогічний законопроект зараз розглядається у Верховній раді, розповідає Володимир Лапа. Народні депутати Володимир Пилипенко, Віктор Бондар та Олег Кулініч (усі – Партія регіонів) запропонували парламенту спростити торгівлю і оборот зернових в Україні. Минулого тижня цей документ був прийнятий у першому читанні. "Народним депутатам легше, ніж чиновникам з Мінагрополітики, пройти бюрократичні процедури. Тому їм вдалося швидше подати цей законопроект на розгляд парламенту", – пояснює він.

Важливо, що спрощення сертифікації не вплине на безпеку продукції, вважає голова Української аграрної асоціації Володимир Макар. "Показники якості не стосуються показників безпеки, які описані в іншому сертифікаті – фітосанітарному. Фітосанітарний сертифікат на зерно обов'язково видається Державною ветеринарною та фітосанітарною службою", – відзначає він. Прийняття законопроекту зменшить кількість дозволів, які аграріям необхідно отримувати для ведення своєї діяльності. У результаті конкурентоспроможність українського АПК зросте. "У конкурентів України на зерновому ринку кращі умови для ведення бізнесу: у ЄС немає аналога сертифіката якості, в Росії обов'язкова сертифікація була скасована ще в липні 2011 року", – пояснив Макар.

Як повідомлялось, за прогнозами Міністерство сільського господарства США (USDA). Україна 2013 року може зібрати 56,55 млн тонн зерна проти 45,3 млн тонн в 2012 році.