Українська криза в книговиданні: ринок скоротився удвічі за три роки

Економіка
19 Листопада 2021, 21:00

Пандемія призвела до суттєвого посилення кризових тенденцій в українському книговиданні, які загрожують повною втратою індустрії. Про це говорили 19 листопада у Книгарні «Є», де відбулася презентація законопроєкту №6287 «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання розвитку українського книговидання і книгорозповсюдження».

За словами Олександра Афоніна, президента Української асоціації видавців і книго розповсюджувачів, у 2018 році ринок книг (без навчальних матеріалів) склав 20,8 млн примірників, у 2020 році ця цифра вже становила 13,8 млн примірників, тобто відбулося падіння на 7 мільйонів. Щодо кількості назв, то в 2017 році їх було 24 000, натомість у 2020 – уже 17 000 назв. За прогнозом Української асоціації видавців, наприкінці 2021 року буде зафіксовано близько 15,5 тисяч назв і близько 10 млн примірників за рік (подібних показників не було з 1999 року). Ще однією проблемою, яка постала перед книговидавцями – є брак сировини і зростання її вартості у зв’язку з паперовою кризою в Європі й перепрофілюванням значної частини комбінатів. Питання зростання вартості книг й браку сировини ставлять під загрозу вихід книжок в Україні, тобто вони стануть малодоступними для пересічного споживача.

Читайте також: У Києві презентували законопроєкт про книговидання. Що пропонують ініціатори

За словами генерального директора видавництва «Ранок» Віктора Круглова, 30 років тому було 3000 книгарень на території України, два роки тому – близько 250 книгарень, за минулий рік через пандемічну кризу й зависоку вартість оренди закрилися 52 книгарні. Якщо ситуація не зміниться, то книгарні просто не витримуватимуть конкуренції й зачинятимуться й надалі.

«Якщо буде підтримка, я гарантую, що за чотири роки ми відкриємо як мінімум 100 книгарень. Тобто ми готові після підписання цього закону кожного місяця вікривати по 2-3 книгарні в Україні. Я думаю, що ті, хто займається видавничим бізнесом, підтримають цю ідею. І це буде неймовірний поштовх у світі видавничої та креативної сфери, а головне – це буде поштовх до майбутнього України», – прокоментував Віктор Круглов ідею щодо законопроекту про книговидання.

Читайте також: Книжковий риночок

У презентації та в обговоренні законопроекту взяли участь Микита Потураєв, народний депутат України («Слуга народу»), голова Комітету ВР з питань гуманітарної та інформаційної політики, Євгенія Кравчук, народна депутатка України («Слуга народу»), Володимир В'ятрович («Європейська солідарність»), народний депутат України, Інна Совсун, народна депутатка України, Олександр Афонін, президент Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів, Юлія Шаволіна, виконавча директорка мережі книгарень  «Є», Іван Богдан, директор національної книжкової платформи  Yakaboo, Віктор Круглов, генеральний директор видавництва «Ранок», Антон Мартинов, засновник видавництва «Лабораторія» і цифрової бібліотеки Librarius, Тамара Горіха Зерня, письменниця, волонтерка, Тарас Шамайда, співкоординатор руху «Простір свободи».