Українська економіка досі не може повернутися на докризові рівні

Економіка
20 Липня 2021, 13:08

Економічний оглядач Тижня Олександр Крамар переконаний, що повільніше відновлення економіки в Україні, аніж у світі, пояснюється тим, що економічна криза у нас не була викликана коронавірусом чи повязаними із ним обмеженнями. Вони лише увиразнили та поглибили кризові явища, які спостерігалися задовго до появи першої інформації про COVID-19 навіть в Ухані. Саме тому в Україні сьогодні не спостерігається такого ж стрімкого відновлення економіки, як у тих країнах, де минуолорічний спад був викликаний саме пов'язаними із коронавірусом обмеженнями.

 

"Українська економіка залишається на рівнях значно нижчих, аніж у 2019 році, який передував пандемії і пов'язаним з нею спадом у світі. Скажімо, індекс виробництва базових галузей (ІВБГ), за даними НБУ, у травні 2021 року був досі на 5% нижчим, аніж у травні 2019 року. Водночас найгірша ситуація спостерігається саме у виробничому секторі (сільському господарстві – на 7,7%, обробній промисловості – на 10,9%). Тобто секторах, на які пандемія в усьому світі і в Україні мала мінімальний вплив. Їх меншою мірою торкалися обмеження, а ціни на продовольство за цей час не лише не впали, але навіть зросли як у світі, так і в Україні", – підкреслює Олександр Крамар.

 

Читайте також: Замість заохочувати власне виробництво, українська держава лише спостерігає за його занепадом

 

Занепад цих галузей, а в результаті усієї економіки в Україні, – це не наслідок коронавірусу, а тому він не може бути подоланий просто завершенням пандемії.

 

Олександр Крамар наголошує, що тут йдеться про негативні наслідки відсутності державної політики розвитку і захисту національної економіки, насамперд виробництва, що й призвело до втрати конкурентоспроможності українських виробників.

 

"І ця проблема й надалі не вирішується. Не підтримуються не лише наявні, подекуди справді безперспективні виробництва, але ж нічого не робиться й для створення умов для появи та пришвидшеного масштабування тих галузей, які б могли їх замінити і компенсувати. І без зміни економічної політики на динамічне зростання української економіки сподіватися не доводиться", – зазначив економічний оглядач.

 

Пожвавлення чи, навпаки, обвали на ринках сировини ще більше підштовхуватимуть українську економіку до деградації і відставання не лише віж решти світу, але й від більшості сусідніх країн.