Валерія Бурлакова Media Officer українського офісу Amnesty International

Україна витратила мільярд гривень на можливість «подивитись, як голосує ваша бабуся»

Політика
11 Жовтня 2012, 16:17

Презентація вийшла доволі специфічною: присутні на дільниці представники ЦВК та компаній, що працювали над проектом, уникали незручних питань. А презентували журналістам не трансляцію з глухого закарпатського села чи хоча б іншого міста, а диво-дивне: дві камери під стелею приміщення, що передають два зображення на маленький ноутбук на столі сусідньої кімнати.

У житті цей «складний та амбітний проект», головним викликом якого на думку представників російської компанії «Ситроникс» став стислий термін виконання державного замовлення, має виглядати більш захопливо. Відео буде передаватись з виборчих дільниць всієї України за допомогою фіксованого (39%) та  супутникового (39%) зв'язку, CDMA(12%) Wi-Fiта PreWi-Fi(10%). Інформація з камер надходитиме у ситуаційний центр ЦВК, де буде встановлена відео стіна з 42 панелями та на веб-портал, де спостерігати за волевиявленням громадян зможе кожен бажаючий.

Станом на 11 ранку 11 жовтня, за 17 днів до виборів, камерами вже обладнали 28 250 дільниць з 33 188. Щохвилини до них додаються ще 3 дільниці. Над проектом працює понад 7000 осіб – представники числених компаній. 17 жовтня система вже має бути введена у дослідно-промислову експлуатацію.

«Дуже закрита» прозорість

Система відеоспостереження сприятиме «підвищенню рівня довіри суспільства» до результатів власного волевиявлення та забезпечить «прозорість виборів», запевняють українців. «Ви зможете подивитись як голосує ваша бабуся!», – радісно каже технічний спеціаліст компанії «Ситроникс» Владіслав Нам. Напевно, саме це й зробить вироби прозорими.

Адже, як відомо, трансляція з камер буде відбуватись лише в період голосування. За кадром залишиться найцікавіше – підрахунок голосів. Його також планують знімати, але надбанням громадськості ці відео не стануть. Вони нібито існуватимуть, та протягом одного року зберігатимуться на серверах «Укртелекому». Але як можна буде побачити це захопливе кіно? «Є певна процедура…, – кажуть у «Ситроникс». – Це питання до ЦВК, як отримати ці дані…»

Присутній на презентації представник ЦВК, Михайло Охендовський, питання залишає без відповіді.

Натомість представник «Укртелекому» чесно зауважує: доступ до дата центру компанії, де будуть зберігати відео,«дуже закритий». Мовляв, там зберігається «не тільки» інформація «Ситроникс».

«Навіть шурупчики»

Представники компанії не бажають відповідати й на простіші питання. Наприклад, на що пішов мільярд гривень? Адже обладнання для однієї дільниці, як зауважили на презентації, це близько 7000 гривень – тобто, за грубими підрахунками, загалом коштує не більше чверті мільярду.

Представники «Ситроникс» запевняють: решту не викинули на вітер. Провели детальну калькуляцію витрат, усвідомлюючи, що мова йде про державні гроші, рахували «навіть шурупчики», чесне слово. Але що крім шурупчики вони купували – казати не хочуть. З питанням про те, на що були витрачені кошти, «правильніше звернутись до державного замовника», кажуть спочатку.

«Більше половини бюджета – послуги телекомунікаційних операторів, – згодом зауважує Владіслав Нам. – Аби забезпечити трансляцію».

Світле майбутнє

Мільярд гривень був витрачений не на одноденний проект. Він є інвестицією у світле майбутнє, переконані виконавці проекту. На їхню думку, далі комплекс можна буде використовувати «для соціальних цілей». Шкода тільки, що ніхто ще не знає для яких. «Це питання не до «Ситроникс», – каже технічний спеціаліст компанії Владіслав Нам. – Бо обладнання передається державі».

Представник ЦВК, у свою чергу, обіцяє: Комісія встановить порядок подальшого використання системи. Але говорити про те, як вона буде використовуватись, він не готовий…

***

У Російській Федерації, де взимку теж встановлювали систему відеоспостереження до президентських виборів, запевняли: встановлені на виборчих дільницях камери далі будуть використовувати для потреб шкіл та місцевих адміністрацій. Однак у більшості регіонів обладнання демонтували відразу після виборів. Кажуть, на українських дільницях встановили чимало вживаних камер з російських дільниць. Куди відправляться камери з України – хто його знає.