Україна виходить у космос. Навіщо це потрібно?

31 Березня 2025, 15:37

У Міністерстві оборони України створено Управління космічної політики. Про це стало відомо під час Міжнародного форуму Space For Ukraine. Головна мета нової структури – об’єднати внутрішні та зовнішні можливості для розвитку українського військового космосу.

За словами заступниці міністра оборони України Катерини Черногоренко, за роки повномасштабного вторгнення Україна отримала неоціненний досвід роботи в космічній сфері від  партнерів. Ми також маємо значний доробок передових космічних технологій, створений українськими вченими за попередні десятиліття. На цій базі планується створити нові можливості, для підсилення Сил оборони. Зокрема, серед пріоритетних напрямків діяльності структури будуть супутниковий зв’язок, космічна розвідка та система раннього оповіщення по ракетну небезпеку.

«Перше — це супутниковий зв’язок, – наголосила чиновниця Міноборони, – без нього не можна буде управляти військами, без нього не можна буде розвивати військові технології. По-друге, це розвідка. Розуміти, де переміщається ворог, розуміти його логістичні ланцюжки, де ворог слабкий, які в нього угруповання, яка концентрація. Планувати, прогнозувати, як він буде далі рухатися. Це все важливий фундамент для того, щоб бути готовим, бути попереду і розуміти, як точніше уразити ворога».

Ну і третім ключовим завданням Управління космічної політики визначено створення системи раннього оповіщення про ракетну небезпеку.

«Щоночі російська федерація тероризує наше цивільне населення, — наголосила Черногоренко, – ми маємо зробити все, щоб у нас з’явилось раннє оповіщення про ракетну небезпеку. Це теж дуже важливий фактор, який враховуємо у розвитку цієї сфери. Він захистить Україну, наших військовиків на полі бою, наше цивільне населення, дітей від ракетної небезпеки».

На початковому етапі Управління Міністерства оборони займатиметься напрацюванням нормативно-правової бази, пошуком найактуальніших космічних технологій, а також стане єдиною точкою входу для взаємодії з внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами у цій сфері: розробників, науковців, підприємців, міжнародних партнерів.

У перші два роки Управління космічної політики проведе аудит космічної інфраструктури, який визначить критичні потреби. Також будуть сформовані стратегічні документи, що визначатимуть вектор розвитку галузі.

Наступний етап – розробка власних супутників, систем космічної ситуаційної обізнаності та їхня інтеграція в оборонні технології. Фінальним кроком буде створення цілісного космічного сегмента оборони – супутникового угруповання, яке даватиме аналітику в режимі реального часу і стане частиною глобальних безпекових проєктів.

читати ще