Сьогодні, 14 грудня, в Україні День вшанування ліквідаторів аварії на Чорнобильській атомній електростанції.
День був заснований 10 листопада 2006 року в пам'ять про завершення 14 грудня 1986 року будівництва саркофага над IV енергоблоком.
Прем'єр-міністр Володимир Гройсман вшанував ліквідаторів,
"З дня аварії 26 квітня до встановлення першого захисного саркофага у грудні – був особливо важким періодом безпрецедентного героїзму і мужності, коли близько 650 тис. українців і представників інших національностей боролися з наслідками лиха. Завдяки ліквідаторам аварії врятовано сотні тисяч життів, а самі вони стали взірцем справжньої хоробрості для всього світу. Якби не ліквідатори, наслідки катастрофи були б ще більш жахливими та руйнівними, а зона відчуження була б набагато більшою. Багато з ліквідаторів віддали своє життя і здоров’я", – цитує Гройсмана Урядовий портал.
"Від імені Уряду висловлюю вдячність усім учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської трагедії. Їх подвиг назавжди залишиться у людській пам’яті!", – сказав голова уряду.
Прем'єр нагадав, що у зв’язку з поступовою руйнацією старого саркофага зберігався особливо високий рівень небезпеки викидів радіоактивних відходів. Тому у 2004 році Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на проектування, будівництво і введення в експлуатацію нового саркофага для ЧАЕС.
Захисну арку над ним розмістили 29 листопада 2016 року. Конструкція заховає радіоактивні відходи на 100 років.
Президент Петро Порошенко у своєму зверненні зазначив, що арка -лише один із етапів знешкодження наслідків аварії. Наступні завдання, що стоять перед державою, – демонтаж старого укриття та пошук прогресивних технологій поводження з розплавленими матеріалами.
"Дорогі учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС! Переконаний, що Український народ ніколи не забуде про ваш великий подвиг. Щира подяка вам і шана за жертовність, мужність та професіоналізм", – сказав президент.
Дивіться фоторепортаж: Четвертий енергоблок ЧАЕС накрили Аркою