За його словами, в рамках проекту з будівництва в Одесі терміналу зрідженого газу Україна візьме в оренду офшорний термінал – корабель, на борту якого є установка, що перетворює скраплений газ в газоподібний. Оренда офшорного терміналу обійдеться в 60 млн доларів в рік, проте Дем'янюк запевняє, що ця сума суттєво не вплине на вартість газу для споживачів.
«Є установки по зберіганню і регазифікації надводного базування, тобто такі, що базуються безпосередньо на судні. Для певних обсягів газу, якщо ви хочете отримати не 10 млрд кубометрів газу в рік, а 2-3-4 млрд (сьогодні навіть до 5 млрд кубометрів на рік), вам немає необхідності будувати термінал. Ви берете в оренду офшорний термінал. Можна його купити, але простіше орендувати», – зазначив Дем'янюк.
«Сьогодні існує досить велика кількість таких кораблів з установками регазифікації LNG. Це бізнес. Корабель, який швартується до причалу, на якому є ємності для зберігання скрапленого газу, і є установка, яка цей скраплений газ перетворює в газоподібний і подає на берег вже відомий нам природний газ. Це робить міні-завод, який базується на кораблі. У нього є обмеження по продуктивності, за можливостями – близько 4,5-5 млрд кубометрів на рік. І тоді корабель, який привозить газ, просто швартується до офшорного, в нього перекачується рідкий газ, а назад йде вже газоподібний», – пояснив він.
За словами керівника національного проекту, договір оренди буде укладено після тендера. «Оренда складе близько 60 млн доларів на рік. Це логічно буде внесено в тариф», – додав Дем'янюк.
Він запевнив що в результаті газ не виявиться занадто дорогим для споживачів. «Візьмемо оренду корабля. Уявіть собі, що у вас оренда корабля – 60 млн доларів на рік. Цей корабель в рік видає для круглої цифри 5 млрд кубометрів газу. Вам необхідно розділити 60 млн на 5. Виходить 12 доларів за тисячу кубометрів. Плюс ще 12 доларів на 1000 кубометрів (з урахуванням тарифу на транспортування газу – 306,9 грн за транспортування 1000 кубометрів на 100 км газопроводу). З урахуванням всіх транспортних витрат отримуємо тариф 24 доларів за 1000 кубометрів газу», – заявив керівник національного проекту.
«Тут основна – вартість газу. Щоб цей процес мав сенс, закупівельна вартість газу повинна бути нижче, ніж російського газу, навіть якщо до неї додати витрати на газифікацію і тариф на транспортування», – зазначив він.
Нагадаємо, на початку серпня Кабінет міністрів затвердив техніко-економічне обґрунтування будівництва в Україні термінала з регазифікації скрапленого природного газу.
Найбільш оптимальним місцем для реалізації проекту обрано майданчик біля морського торговельного порту «Південний» (Одеська область).
Прогнозна потужність термінала становить 10 млрд куб. м газу на рік, період окупності – 9 років.
Будуватися термінал буде в 2 черги, його введення в експлуатацію заплановано на 2016 рік.