Про це пише газета «Коммерсанть-Украина» в матеріалі «Во свете лет» з посиланням на власні джерела.
Як пише видання, на ці поступки Київ пішов під час завершального 21-ого раунду переговорів щодо угоди про асоціацію у Брюсселі у п’ятницю, 11 листопада.
Як стверджують співрозмовники видання в обох переговорних командах, натомість українська сторона готова зробити односторонню заяву про свою «європейською ідентичність» і про те, що «кінцевою метою угоди про асоціацію є повноцінне членство України в ЄС».
«Україна нарешті висловила готовність до односторонньої заяви про свою перспективу, і ми дуже цьому раді. Це вихід з нинішньої ситуації. ЄС не буде перешкоджати такій заяві України», – заявив співрозмовник видання у зовнішньополітичній службі ЄС.
Як пише видання, вибір шляху односторонньої заяви створює для України іміджеву проблему, оскільки раніше українське керівництво і представники МЗС неодноразово декларували, що без чіткої фіксації європейської перспективи в тексті угоди про асоціацію «угода буде порожньою» і підписувати її немає сенсу. Однак у зовнішньополітичному відомстві вважають, що зможуть справитися з цим завданням.
«Я кому завгодно доведу, що угода в будь-якому випадку містить європейську перспективу! По суті, угода про асоціацію є дорожньою картою підготовки України до членства, це випливає з безлічі її положень», – заявив виданню дипломат, який брав участь в роботі над договором.
Українські дипломати нагадують також, що в аналогічній ситуації опинилася Польща в 1991 році. Тоді в ході переговорів щодо угоди про асоціацію Євросоюз також відмовився фіксувати європейську перспективу, і Варшава прийняла рішення зробити односторонню заяву про підготовку до вступу в ЄС. У 2004 році, після імплементації даного договору, Польща стала повноправним членом Євросоюзу.
Завдання МЗС полегшить і підтримка експертного співтовариства. Раніше експерти, що спеціалізуються на європейській тематиці оприлюднили спільну заяву про те, що підписання угоди та її імплементація самі по собі наближають Україну до вступу в ЄС. У даній заяві також зазначалося, що Київ повинен відмовитися від нездійсненної вимоги про фіксацію перспективи в тексті угоди.
Мотивація відмови Києва від фіксації досягнутого компромісу поки невідома. Однією з причин може бути той факт, що Україна досі не впевнена в готовності Брюсселя парафувати договір цього року. Сьогодні проти парафування виступають не тільки ряд країн-членів, в тому числі впливова Німеччина, а й значна частина депутатів Європарламенту. Якщо в результаті ЄС відмовиться парафувати договір, Україна може бути вигідно залишити неврегульованою одну позицію, щоб надалі відновити дискусію з чутливих положеннь угоди про асоціацію у більш вигідних політичних умовах.
Іншою причиною може бути бажання вищого керівництва України взяти участь в переговорному процесі. У п'ятницю ввечері місія України при ЄС оголосила, що переговори з питання про європейську перспективу та ідентичності будуть проводитися «на політичному рівні». Це створює привід для візиту до Брюсселя Віктора Януковича, який за підсумками переговорів зі своїми колегами зможе оголосити про досягнення того компромісу, який був фактично узгоджений робочими групами минулого тижня.
Щодо питання про термін дії договору, то в п’ятницю ЄС пішов на значні поступки, що дозволило досягти компромісу. Формально буде зафіксований період дії угоди, але передбачається можливість «автоматичного продовження терміну дії договору за згодою сторін», розповів виданню український дипломат.
«Ми погодилися на право одного боку ініціювати глибокий перегляд договору», – додав його європейський колега. Виданню не вдалося з'ясувати, чи буде обмежений перелік статей, які підлягають перегляду. Раніше в Києві вважали, що в разі комплексної ревізії договору зможуть повернутися до питання європейської перспективи.
В угоді про асоціацію залишалися невирішеними ще два ключових питання – термін дії договору і введення норм Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС) в українське законодавство. ЄС вимагав, щоб Україна взяла зобов'язання підкорятися рішенням МКС, для чого необхідно, зокрема, внести доповнення до Конституції, передбачивши юрисдикцію МКС. Київ протягом чотирьох років переговорів не давав на це згоди, що було продиктовано тактичними міркуваннями – Україна залишала козир для торгівлі з ЄС на завершальному етапі переговорів і поступилася лише на 21-му раунді.
«Враховуючи особливості процедури, Київ зробить окрему заяву, в якому пообіцяє внести до Конституції необхідні зміни», – розповів один зі співрозмовників видання.
Як відомо, представник Єврокомісії Пітер Стано після завершення 21-о пленарного раунду переговорів між ЄС та Україною заявив, що шлях до ратифікації угоди про асоціацію з Україною – відкритий.